Prognoza została zmniejszona do 295-315 terawatogodzin, z zakresu 300-330 terawatogodzin, podała paryska firma EDF w poniedziałkowym oświadczeniu, powołując się na trwający „program kontroli” 56 reaktorów jądrowych, związany z odkryciem kilku usterek w rurach w systemie bezpieczeństwa.

Niższa prognoza EDF może dać nowy impuls wzrostowy cenom energii elektrycznej w Europie, które w grudniu notowały rekordowe poziomy. Zwiększa również presję na przychody EDF, które już są osłabione przez limit cenowy wprowadzony przez francuski rząd.

Podobnie jak kilka sąsiednich krajów, Francja obniża podatki na energię elektryczną, aby chronić konsumentów i firmy przed rosnącymi kosztami na rynkach hurtowych, ponieważ ceny energii pozostają na znacznie wyższych poziomach niż rok temu. Co więcej, francuski rząd postanowił zmusić EDF do sprzedaży większej mocy z dużym rabatem rywalom.

Koncern poinformował wówczas, że decyzje rządu i częściowe odroczenie wzrostu taryf regulowanych mogą kosztować firmę około 7,7 miliarda euro przy cenach rynkowych z 12 stycznia. To dlatego, że firma sprzedaje większość swojej mocy z góry, co oznacza, że musi odkupić energię elektryczną na rynku hurtowym, aby zaopatrywać rywali i uzupełnić wszelkie nowe niedobory własnej produkcji.

Reklama

Francuski rząd zadeklarował pomoc EDF, ponieważ wprowadzony limit cenowy spowodował spadek akcji spółki i wywołał ostrzeżenia ze strony firm zajmujących się ratingami kredytowymi.

W zeszłym miesiącu EDF obniżył już swoją prognozę produkcji jądrowej we Francji na 2022 r. o około 9 proc. do najniższego poziomu od trzech dekad z powodu przedłużających się przerw związanych z kontrolami bezpieczeństwa i naprawami związanymi z korozją i pęknięciami w kluczowych rurociągach w największych jednostkach atomowych.

ikona lupy />
Produkcja energii w reaktorach atomowych EDF / Bloomberg

W poniedziałek firma poinformowała, że szacunki francuskiej produkcji jądrowej w 2023 r., wynoszące obecnie od 340 do 370 terawatogodzin, zostaną zaktualizowane tak szybko, jak to możliwe.

Francja może stanąć w obliczu kryzysu w dostawach energii w przypadku głębokiego i długotrwałego załamania pogody i mroźnej zimy, ponieważ dostępność elektrowni jądrowych EDF pozostaje poniżej normy – powtórzył w zeszłym tygodniu operator sieci elektrycznej.