Według madryckiego dziennika “La Razon” przyspieszenie wydobycia surowca ze złoża usytuowanego zaledwie 150 km od Ceuty stało się priorytetem z powodu możliwości nagłego wstrzymania rosyjskich dostaw gazu do UE. Wstępnie zawartość marokańskiego złoża szacowana jest na co najmniej 18 mld m sześć. gazu.

Hiszpańscy komentatorzy odnotowują, że zgodnie z planami władz Hiszpanii i Maroka, omówionymi pod koniec czerwca br., surowiec ze złoża w Larache kierowany były gazociągiem GME do Europy.

“La Razon” przypomniał, że ten zamknięty w listopadzie 2021 r. gazociąg przez Algierię od kilku tygodni służy do zaopatrywania w gaz Maroko. Surowiec trafia tam po procesie regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego (LNG) z Hiszpanii.

Reklama

Gazeta powołująca się na źródła w firmie Chariot obsługującej marokańskie złoże twierdzi, że przesył surowca w drugim kierunku, czyli z Maroka do Hiszpanii, mógłby się rozpocząć już w 2024 r.

Gazociąg GME został zamknięty przez władze Algierii w związku z poparciem przez ten kraj walczącej o secesję od Maroka Sahary Zachodniej. Konflikt doprowadził też do zerwania algiersko-marokańskich stosunków dyplomatycznych.

Marcin Zatyka (PAP)