Ceny skroplonego gazu ziemnego spadły poniżej poziomu cen oleju opałowego, co zachęca do wykorzystania błękitnego paliwa w energetyce. Według BloombergNEF, rynki wschodzące (kraje od Tajlandii i Bangladeszu po Kolumbię), na początku tego roku były największymi nabywcami skroplonego gazu ziemnego na rynku kasowym przez dwa kwartały z rzędu.

Wietnam i Filipiny niedawno kupiły swoje pierwsze w historii dostawy LNG.

To gwałtowny zwrot w porównaniu z zeszłym rokiem, kiedy wiele rządów walczyło o zapewnienie dostaw energii. Rosnące ceny zmusiły biedniejsze narody do przestawienia się na bardziej zanieczyszczający środowisko węgiel lub olej opałowy i pomogły napędzać inflację.

Reklama

Podczas gdy teraz biedniejsze kraje mają szansę naprawić swoje gospodarki, ich zakupy gazu zapewniają również producentom siatkę bezpieczeństwa, częściowo rekompensując słaby popyt z krajów Europy i Północnej Azji.

ikona lupy />
Ceny LNG w Azji spadły w tym miesiącu poniżej cen ropy naftowej w Europie i Azji / Bloomberg

Wiele krajów rozwijających się prowadzi projekty typu gas-to-power, które mogą spalać olej opałowy lub LNG, powiedział Chris Strong, partner w kancelarii prawnej Vinson & Elkins LLP w Londynie, specjalizującej się w transakcjach energetycznych. Daje im to elastyczność szybkiego reagowania na spadek cen gazu spot poniżej 10 USD za milion brytyjskich jednostek cieplnych i pojawia się w samą porę w obliczu zwiększonego zapotrzebowania na energię elektryczną, gdy letnie upały ogarniają Azję.

PetroVietnam Gas JSC zakupił pierwszy w historii transport LNG z dostawą w czerwcu i lipcu. Wietnam opublikował w tym miesiącu swój plan rozwoju energetyki, z naciskiem na wiatr i LNG do 2030 r. Tajlandzki PTT Pcl kupuje ładunki na lato.

Dłuższe umowy

Podczas gdy długoterminowe umowy LNG, które są zazwyczaj tańsze, nadal stanowią wyzwanie dla krajów, które nie mają statusu inwestycyjnego, zainteresowanie pojawia się wśród tych, które taki status posiadają.

Kupujący w Indiach prowadzą rozmowy z dostawcami w USA, Katarze i Zjednoczonych Emiratach Arabskich w sprawie 20-letnich umów, które uchronią ich przed skrajnymi wahaniami cen.

Mimo to producenci będą uważać, aby zbytnio nie opierać się na tym popycie. Zwiększona konsumpcja może nie wystarczyć, aby przyćmić potencjalną długoterminową słabość w regionach takich jak Europa. Wiele rządów naciska na odnawialne źródła energii w celu przeciwdziałania zmianom klimatycznym i wzywa do ograniczenia zużycia gazu. Choć gaz mniej zanieczyszcza środowisko niż węgiel czy ropa, spalanie gazu nadal powoduje emisję dwutlenku węgla.

Zwiększone zakupy LNG mogą być również w krótkim terminie, ponieważ kupujący wrażliwi na ceny wykorzystują obecnie słaby rynek, aby pomóc zaspokoić wyższy popyt latem, powiedziała Lujia Cao, analityk BloombergNEF w Pekinie.

Kraje wschodzące również podjęły kroki w celu zwiększenia swoich zdolności w zakresie czystej energii i zwiększenia lokalnych poszukiwań gazu, powiedział Ogan Kose, partner zarządzający w firmie konsultingowej Accenture Plc. To może powstrzymać wzrost popytu na LNG. Pokusa taniego węgla również pozostaje silna.

Dekada problemów

Pakistan, poważnie dotknięty wzrostem cen, ponieważ niektórzy z jego dostawców przekierowywali ładunki na lepiej płatne rynki europejskie, nie zabiegał jeszcze o dostawy. Kraj nie zbuduje nowych elektrowni opartych na importowanym węglu, LNG lub oleju opałowym w ciągu następnej dekady i zamiast tego będzie dążył do zwiększenia mocy słonecznej, wiatrowej, lokalnie wydobywanego węgla, energii wodnej i energii jądrowej.

Wysokie ceny gazu cofnęły Pakistan „o dekadę”, powiedział w listopadzie Yousaf Inam, szef sprzedaży i marketingu w Pakistanie LNG.

Ale do połowy tej dekady może nastąpić dalsza ulga dla biedniejszych krajów, kiedy Stany Zjednoczone i Katar zaczną wprowadzać nowe dostawy na rynek. Więcej ładunków będzie dla nich dostępnych, ponieważ nacisk Europy na odnawialne źródła energii oznacza, że będzie tam mniejszy popyt, uważa Ogan Kose z Accenture.