Eltel w Polsce działa od 2003 r., gdy kupił Zakład Wykonawstwa Sieci Elektrycznych Olsztyn. Następnie przejmował kolejne podmioty świadczące usługi w branży sieci elektroenergetycznych i telekomunikacyjnych.

Przez minione dwie dekady struktura grupy w Polsce się zmieniała i aktualnie tworzą ją trzy spółki: Eltel Networks Energetyka (czyli dawny ZWSE Olsztyn), Eltel Networks Engineering (dawny Energoprojekt Kraków) oraz gdański Eltel Networks Poland, który pełni funkcję centrum usług wspólnych dla grupy Eltel poza Polską.

Wśród tych spółek kluczowa jest ta pierwsza, która należy do grona największych firm na polskim rynku wykonawstwa sieci elektroenergetycznych. Jednocześnie zmaga się ona z trudnościami i od 2019 r. notuje ujemne wyniki finansowe. W ciągu ostatnich lat było to łącznie 134 mln straty przy 880 mln zł przychodów. Załoga w tym czasie zmniejszyła się z ponad 600 do niespełna 400 pracowników.

Reklama

W ubiegłym roku także projektowy Eltel Networks Engineering, z załogą liczącą blisko 90 pracowników, zanotował prawie 8 mln zł straty przy przychodach w wysokości 10,6 mln zł. Co prawda rok wcześniej zysk wyniósł prawie 12 mln zł, ale było to możliwie dzięki sprzedaży biurowca firmy w Krakowie.

Kupiec poszukiwany?

W ostatnich dniach portal WysokieNapiecie.pl w kilku niezależnych od siebie źródłach usłyszał, że Eltel sonduje możliwość sprzedaży problematycznego biznesu. Oferty miały trafić przynajmniej do kilku podmiotów, ale na razie trudno oceniać, czy znajdą się zainteresowani.

O potwierdzenie tych informacji poprosiliśmy w centrali grupy w Sztokholmie. Elin Otter, dyrektor ds. komunikacji i relacji inwestorskich, odpowiedziała nam jedynie, że „jako spółka notowana na giełdzie Eltel ma politykę niekomentowania plotek”.

W raporcie finansowym, który grupa publikowała po pierwszym półroczu 2023 r., można przeczytać, że biznes w Polsce zmaga się poważnymi wyzwaniami dotyczącymi rentowności, na co wpływ ma m.in. wzrost kosztów i wpływ wojny na Ukrainie. Podkreślono, że mimo trwającej restrukturyzacji negatywne czynniki mogą oddziaływać również w przyszłości.

Czego więcej można dowiedzieć się z raportu rocznego za 2022 r.? Czy kontrakty i przetargi nadążają za kosztami? Jakie jeszcze firmy zmagają się z kłopotami na rynku elektroenergetycznym? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl