Najsłabszym punktem zielonej transformacji są przestarzałe sieci energetyczne. Problemy z siecią mogą spowodować, że w wyniku przymusowego wyłączenia paneli i wiatraków, świat straci nawet 2000 terawatogodzin energii wiatrowej i słonecznej, zgodnie z raportem Międzynarodowej Agencji Energetycznej, która zbadała, jak kraje radzą sobie ze wzrostem generacji odnawialnej w swoim miksie energetycznym.

To mniej więcej tyle, ile wyprodukowano w zeszłym roku w Chinach i USA, dwóch krajach, które generują najwięcej energii z OZE na świecie.

Duża część tej brakującej produkcji energii zostałaby utracona z powodu tak zwanego ograniczenia, gdy operatorzy odłączają producentów energii odnawialnej z obawy przed przeciążeniem sieci.

Jeśli energia wiatrowa i słoneczna nie mogą być skutecznie zintegrowane z światowymi sieciami energetycznymi, może to doprowadzić do 20 proc. mniejszej redukcji emisji CO2 w sektorze energetycznym, jeśli paliwa kopalne wypełnią lukę popytową, stwierdziła MAE.

Trudne wyzwanie

Raport podkreśla wyzwanie przejścia świata z paliw kopalnych na zasoby odnawialne. Podczas gdy elektrownie gazowe i węglowe mogą być budowane wszędzie, elektrownie odnawialne są umieszczane tam, gdzie słońce i wiatr są najsilniejsze, czasami daleko od skupisk ludności. Wymaga to dodatkowych zasobów do przesyłu energii do sieci i zarządzania równowagą między podażą a popytem.

Sieci energetyczne wymagają również większych inwestycji w celu zwiększenia skali. Dodatkowa generacja, która mogłaby zostać zbudowana w nadchodzących latach, może ostatecznie czekać na zatwierdzenie przez operatorów sieci, którzy nie będą w stanie poradzić sobie ze zwiększoną podażą.

ikona lupy />
Moc projektów wytwarzania energii elektrycznej czekających na podłączenie do sieci na wybranych rynkach / Bloomberg

Nic innego nie ma tak dużego znaczenia jak modernizacja sieci

Dla wszystkich, którzy chcą walczyć ze zmianą klimatu, modernizacja przestarzałych sieci, które dostarczają energię do domów i firm, powinna być uważana za najpilniejszą kwestię dla każdego w USA i Europie - twierdzi Generation Investment Management. W ocenie Generation dla szybkości transformacji energetycznej nic innego nie będzie miało tak dużego znaczenia, jak modernizacja sieci energetycznej.

Generation stwierdziło w swoim corocznym raporcie o trendach w zrównoważonym rozwoju, że realizacja tego zadania będzie wymagała budowy nowych linii energetycznych i zainstalowania cyfrowych sterowników w celu zwiększenia wydajności.

Instalacje OZE czekają w kolejce do podłączenia

Jak twierdzi Generation, szybki wzrost odnawialnych źródeł energii w połączeniu z gwałtownym spadkiem kosztów produkcji energii zaskoczył operatorów sieci, przedsiębiorstwa użyteczności publicznej i ich regulatorów. Większość z nich nie zbudowała niezbędnych sieci przesyłowych zdolnych do obsługi nowych, bardziej rozproszonych przepływów energii elektrycznej.

Nowe projekty wytwarzania energii odnawialnej muszą czekać latami na podłączenie do sieci elektroenergetycznej w Europie i USA, co grozi spowolnieniem wdrażania energii odnawialnej. I nie ma żadnych oznak, że ten impas zostanie wkrótce rozwiązany. Ilość mocy w kolejce do podłączenia wzrosła o 10 proc. w ciągu ostatnich dwóch lat, zgodnie z danymi BloombergNEF.

Tymczasem, aby osiągnąć zerową emisję netto dwutlenku węgla do 2050 r., świat będzie musiał potroić swój poziom wydatków na sieci energetyczne z 2023 r. do połowy następnej dekady, szacuje BNEF.