W planach rządu Wielkiej Brytanii energia jądrowa jest uważana za kluczowe źródło energii na drodze do ograniczenia emisji i osiągnięcia celów zerowej emisji netto do 2050 roku. Kraj coraz bardziej polega na energii wiatrowej i słonecznej, ale potrzebuje zasilania zapasowego, gdy produkcja ze źródeł OZE znacznie spada.

Cztery reaktory będą pracować dłużej

Dlatego brytyjskie elektrownie jądrowe będą pracować dłużej niż planowano. Przedłużenia, ogłoszone przez jednostkę operatora Electricite de France SA i partnera Centrica Plc, obejmują roczne odroczenie zakończenia pracy dla elektrowni Hartlepool i Heysham 1, których zamknięcie zaplanowano wcześniej na 2026 rok. Elektrownie Heysham 2 i Torness będą otwarte do 2030 roku, podczas gdy planowane ich zamknięcie było przewidywane na 2028 roku.

W systemie energetycznym, który staje się coraz bardziej niestabilny, generacja energii, która nie zależy od słońca i wiatru, jest niezbędna do utrzymania ciągłości zasilania sieci — podał w oświadczeniu dyrektor generalny Centrica, Chris O’Shea.

Reaktory chłodzone gazem

Cztery reaktory o mocy odpowiadającej 4,6 gigawatów wykorzystują tak zwaną zaawansowaną technologię chłodzenia gazem. Inspekcje ich rdzeni grafitowych w 2024 r. wpłynęły na decyzję o przedłużeniu ich żywotności, zgodnie z oddzielnym oświadczeniem EDF.

EDF przeznaczy dodatkowe 1,3 mld funtów na swoją flotę jądrową od 2025 do 2027 r., oprócz 8 mld funtów zainwestowanych już od 2009 r. Firma planuje również 20-letnie przedłużenie żywotności Sizewell B, od 2035 do 2055 r. Ostateczna decyzja inwestycyjna w tej sprawie nie została jeszcze podjęta.