Projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych został przyjęty przez rząd. Celem tej zmiany jest zabezpieczenie obywateli przez skutkami kradzieży tożsamości przy zawieraniu umów obowiązkowego ubezpieczenia OC. Według założeń projektu, przed zawarciem umowy ubezpieczeniowej towarzystwa będą kontrolować numer PESEL za pośrednictwem systemu teleinformatycznego UFG, co znacznie utrudni złodziejom danych ich wykorzystanie. W przypadku jakichkolwiek wątpliwość (zastrzeżenia numeru PESEL) zakład ubezpieczeń będzie mógł odmówić zawarcia umowy.
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, dzięki czemu proceder zawierania umów ubezpieczenia OC na skradzione dane osobowe będzie zakończony. Nowe rozwiązanie ma wejść w życie po trzech miesiącach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Tak oszuści wykorzystują skradzione dane osobowe
Oszustwo kupowanie fikcyjnych polis OC jest dość dobrze znany. Złodziej danych kupuje od towarzystwa ubezpieczeniowego polisę na skradzione dane z możliwością opłat ratalnych. Następnie opłaca tylko pierwszą ratę. Niestety, w przypadku, gdy pozostałe płatności nie zostaną uregulowane, polisa nie wygasa. Obowiązkowe ubezpieczenie OC będzie kontynuowane do końca okresu na jaki zostało zawarte, a po niezapłacone raty towarzystwo ubezpieczeniowe zgłosi się do osoby, która figuruje na umowie.
Przed czym chroni zastrzeżenie numer PESEL?
Zastrzeżenie numer PESEL jest ważnym środkiem bezpieczeństwa, ponieważ chroni obywatela przed wieloma wyłudzeniami.
Zastrzeżenie PESELu uniemożliwia instytucjom finansowym, notariuszom i operatorom telekomunikacyjnym zawarcie umów (np. kredytów, pożyczek, sprzedaży nieruchomości). Ponadto chroni nas przez odpowiedzialnością za zobowiązania wynikające z umowy zawartej mimo zastrzeżenia PESELu, co oznacza że np. obywatel nie będziesz musiał spłacać kredytu zaciągniętego na zastrzeżony numer PESEL.
Niestety, jak na razie sprawdzanie zastrzeżenia PESELu nie dotyczy towarzystw ubezpieczeniowych. Na szczęście teraz ma się to zmienić.
Jak zastrzec numer PESEL?
Najłatwiej i najszybciej numer PESEL można zastrzec za pośrednictwem darmowej aplikacji mObywatel. Jest to najlepszy sposób, ponieważ usługa, zarówno zastrzeżenia i jego odwołania, realizowana jest natychmiastowo. Jest to bardzo wygodne w przypadku, gdy musimy podpisać jakąś umowę zawartą w katalogu zastrzeżeń. Wtedy przed zawarciem umowy odwołujemy zastrzeżenia, a po jej podpisaniu ponownie zastrzegamy numer PESEL. Cofnięcie zastrzeżenia można zrobić bezterminowo lub na ustaloną datę i godzinę. Drogą elektroniczna można tego dokonać także za pośrednictwem portalu www.gov.pl.
Innym sposobem, mniej wygodnym, ale szczególnie dla osób starszych, które nie korzystają ze smartfonów i komputerów, jest wizyta w dowolnym urzędzie gminy.