Naklejki rejestracyjne nie są wydawane już od ponad dwóch lat - od 4 września 2022 roku. Od tej daty stare naklejki naklejone na szybach milionów samochodów przestały mieć urzędowy charakter i są traktowane jak zwykłe wlepki, np. takie, które potwierdzają wykupienie zagranicznej winiety autostradowej.

Naklejka rejestracyjna w używanym aucie – zrywać, czy nie?

Obecnie podczas przerejestrowywania samochodu kierowcy nie otrzymują dodatkowego oznaczenia, w postaci nalepki na szybę, za której brak, przed zmianą przepisów, groziła kara nawet 3000 zł. Co jednak z naklejką, które już jest naklejona w aucie, które właśnie kupiliśmy? Czy musimy ją zerwać?

W ostatnim czasie w sieci pojawiły się informacje, że po przerejestrowaniu samochodu, gdy numery na tablicy rejestracyjnej nie są zgodne z tymi na naklejce, policja wystawia mandaty.

Takie informacje są nieprawdziwe. Nowe przepisy nie nakładają na kierowców obowiązku usunięcia starych naklejek, ani nie przewidują kar za jazdę z wciąż przyklejoną naklejką. Ponadto zniesienie obowiązku wydawania naklejek sprowadziło je do roli zwykłych wlepek. Oznacz to, że za pozostawienie jej na szybie nie grozi żadna kara.

Zatem decyzja, czy zrywać naklejkę, czy ją pozostawić zależy tylko i włącznie od kierowcy.

W pewnych sytuacjach za naklejkę na szybie jednak grozi mandat

Za starą naklejkę rejestracyjną nie grozi mandat, chyba, że jest naklejona w nieodpowiednim miejscu. Jednak należy pamiętać, że dotyczy to wszystkich naklejek, zarówno tych z numerem rejestracyjnym, jak i każdej innej wlepki.

Kierowcy mogą naklejać na szybę dowolne wlepki, jednak po jednym warunkiem. Nie może ona ograniczać kierowcy pola widzenia. Nie może być zatem przyklejona np. zbyt wysoko, na wysokości oczu kierowcy.

Co grozi za naklejkę, która ogranicza pole widzenia kierowcy?

Za jakakolwiek naklejkę, także tę z numerem rejestracyjnym, znajdującą się w polu widzenia kierowcy, grożą dwie sankcje. Jedną z nich może być mandat karnym w wysokości od 20 do nawet 3000 zł, zgodnie z art. 97 ustawy Kodeks wykroczeń.

"Art. 97. Uczestnik ruchu lub inna osoba znajdująca się na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, a także właściciel lub posiadacz pojazdu, który wykracza przeciwko innym przepisom ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym lub przepisom wydanym na jej podstawie, podlega karze grzywny do 3000 złotych albo karze nagany."

Druga sankcja jest bardzie dotkliwa. Policja może zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu, a nawet formalnie wycofać pojazd z ruchu.