Auto dopuszczone do ruchu po drogach publicznych musi spełniać warunki ściśle określone w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Przede wszystkim pojazd dopuszczony do ruchu nie może zagrażać bezpieczeństwu osób nim jadących lub innym uczestnikom ruchu drogowego, nie może powodować hałasu przekraczającego poziom określony w przepisach, nie może wydzielać szkodliwych substancji, których poziom przekracza normy określone w przepisach.
Obowiązkowe wyposażenie samochodu
Prawo określa elementy obowiązkowego wyposażenia, jakie muszą znajdować się w pojeździe. Część z nich, to elementy instalowane fabrycznie, takie jak numery identyfikacyjne pojazdu (VIN) lub numery nadwozia, podwozia lub ramy, prędkościomierz wyskalowany w km/h, lusterka, czy sygnał dźwiękowy, dlatego kierowcy nie muszą się nimi przejmować.
W obowiązującym w 2025 roku rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (§ 11) wyszczególniono 19 takich elementów. Jednak dwóm z nich kierowcy powinni poświęcić szczególna uwagę, ponieważ podczas kontroli drogowej policjant z pewnością o nie zapyta.
Pierwszym z tych elementów jest trójkąt ostrzegawczy, do ustawiania na drodze, w przypadku unieruchomienia pojazdu na drodze.
Drugi to gaśnica, którą nie wystarczy mieć, ale musi być umieszczona w miejscu łatwo dostępnym w razie potrzeby jej użycia.
Za brak któregoś z tych dwóch elementów, lub umieszczenie gaśnicy w nieodpowiednim miejscu, możemy zostać ukarani mandatem do 500 zł.
W niektórych krajach Europy do tej listy trzeba dodać jeszcze apteczkę, kamizelki odblaskowe czy zapasowy komplet żarówek. W Polsce są one nieobowiązkowe, więc za ich brak kierowcy nie grozi żadna kara.
Zabronione przedmioty, których nie wolno przewozić w aucie
W polskim prawie o ruchu drogowym nie ma szczegółowej listy przedmiotów, których absolutnie nie wolno mieć w samochodzie. Przepisy regulują jednak przewóz określonych rzeczy, które mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa, za których posiadanie w aucie kierowca może zostać ukarany mandatem, a w skrajnych przypadkach, gdy niebezpieczny przedmiot zagraża bezpieczeństwu na drodze, może nawet zostać zatrzymany dowód rejestracyjny.
Na zakazanej liście, których nie wolno przewozić w samochodzie w nieodpowiedni sposób są przedmioty takie jak siekiery, maczety czy kije bejsbolowe oraz inne ostre, szpiczaste i wystające przedmioty, które mogą stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia. Nie można ich przewozić w bagażniku, a tym bardziej we wnętrzu pojazdu.
Co zatem należy zrobić, gdy jedziemy na działkę z siekierą, bo np. musimy porąbać ściętą jabłonkę? Wtedy przykładową siekierę trzeba należycie zabezpieczyć, ponieważ nie sam fakt przewożenia przykładowej siekiery jest zakazany, ale sposób jej transportu.
Jako, że przepisy nie zawierają zamkniętej listy zakazanych przedmiotów, to decydujące znaczenie ma ocena funkcjonariusza. Jeżeli policjant uzna, że niebezpieczny przedmiot jest źle zabezpieczony i stanowi potencjalne zagrożenie, to może nas ukarać.
Modyfikacje i dodatkowe wyposażenie
Trzecia kategoria elementów pojazdu jaką interesują się policjanci podczas kontroli drogowej to nielegalne modyfikacje i dodatkowe wyposażenie niezgodnie z przepisami do których należą np:
- przerobiony układ wydechowy, przez co samochód emituje zbyt dużo spalin,
- zamontowane światła do jazdy dziennej bez homologacji,
- przyciemnienie szyb zbyt ciemną folią,
- zmiana żarówek na LED-y typu retrofit bez homologacji,
- montaż nielegalnego sygnału dźwiękowe lub świetlnego,
- przerobienie samochodu tak, aby był podobny do pojazdu uprzywilejowanego.
Zakazane jest też montowanie i używanie rządzeń zakłócających pomiary prędkości, tzw. antyradary.