Akcje B spółki wzrosły o 3,2 proc. o godzinie 9:45 rano na giełdzie Sztokholmie. W efekcie wartość rynkowa firmy wyniosła ok. 45 mld. szwedzkich koron (4,4 mld dol.).

Midea chce przejąć Electrolux

W niedzielę agencja Bloomberg poinformowała, że chiński gigant sprzętu gospodarstwa domowego Midea złożył w ostatnich tygodniach wstępną ofertę przejęcia szwedzkiej firmy Electrolux. Według osób zbliżonych do sprawy Electrolux dotychczas nie okazał zainteresowania tą propozycją.

Reklama

Informatorzy agencji Bloomberg dodają, że Midea interesuje się Electroluxem już od jakiegoś czasu i chciałaby dokonać przejęcia w przyjazny sposób. Na szwedzką firmę spoglądają także inni producenci sprzętu z Azji, tacy jak na przykład Samsung.

Akcje Midei wzrosły w tym roku o około 10 proc., co daje jej wartość rynkową wynoszącą około 58 mld dol.

Midea ma już na koncie inne przejęcia

Ewentualna transakcja przejęcia sprawdziłaby zdolność chińskiej firmy do dokonywania zagranicznych akwizycji w obliczu rosnących środków ochrony gospodarczej w Europie i USA, nawet jeśli zmywarki i lodówki nie są uznawane za zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego.

Midea posiada już znaczące portfolio zagranicznych przejęć. Chińska firma, z siedzibą w Foshan w prowincji Guangdong, kupiła w 2016 roku kontrolny pakiet udziałów w jednostce produkującej sprzęt AGD firmy Toshiba Corp. Rok później Midea dokonała przejęcia niemieckiego producenta robotów Kuka AG, co wywołało obawy w niemieckim rządzie.

W 2017 roku prezes Midei Paul Fang wyraził zainteresowanie przejęciami w Ameryce i Europie po tym, jak firma wzięła udział w przetargu na jednostkę AGD General Electric Co., która ostatecznie została sprzedana chińskiemu konkurentowi Midei – przedsiębiorstwu Haier Group. Konkurentem dla Midei jest także turecki Arçelik, który w tym roku zawarł transakcję z Whirlpool Corp. w Europie.

Midea i Electrolux mają już pewne partnerstwa, a w 2018 roku wspólnie wprowadzili na rynek chiński luksusową markę AEG.

Zgoda Wallenbergów kluczowa dla transakcji

Kluczem do jakiejkolwiek transakcji będzie uzyskanie poparcia ze strony rodziny miliarderów Wallenbergów z Investor AB, największego akcjonariusza Electroluxu. W lutym pojawiły się spekulacje na temat potencjalnego zainteresowania ofertą Midei.

"Wciąż uważamy, że Electrolux mógłby stanowić doskonałe uzupełnienie biznesu Midei" - napisał w notatce analityk DNB Markets Christer Magnergård. Ale byłoby to "politycznym wyzwaniem" dla szwedzkiej firmy Investor AB, aby zgodzić się na sprzedaż – zaznaczył. Jak dodał analityk, jest to "także mało prawdopodobne z punktu widzenia czasu, biorąc pod uwagę obecny relatywnie niski kurs akcji” oraz fakt, że Investor posiada akcje Electroluxa od około 70 lat.

Rzecznicy prasowi Electroluxu i Investora odmówili komentarza, a z przedstawicielami Midei i Samsunga nie udało się skontaktować.

Wyniki Elextrolux i Midei

Electrolux jest w trakcie zwalniania 3 800 pracowników, dzięki czemu chce obniżyć koszty swojej działalności w Ameryce Północnej. Choć Electrolux odnotował lepsze, niż oczekiwano wyniki w pierwszym kwartale, to wciąż wiązały się ze stratą netto.

Dochód netto Midei w pierwszym kwartale wzrósł o 12 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym do poziomu 8 mld juanów (1,2 mld dol.), poinformowała w piątek firma. Zgłosiła także dochód netto w wysokości 29,6 mld juanów w ubiegłym roku. Był to wynik niższy od oczekiwań analityków.