ikona lupy />
fot. materiały prasowe

W fabryce produkującej plastikowe opakowania na aparaty słuchowe zastosowano formy wtryskowe, które stanowią podstawę technologii masowej produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych. Proces ten polega na rozgrzaniu materiału, a następnie wtłoczeniu uplastycznionego tworzywa pod wysokim ciśnieniem do formy, gdzie nabiera on odpowiedniego kształtu. Po zakończeniu formowania produkt jest wyjmowany z formy. Aby zapewnić bezawaryjną i wydajną produkcję, kluczowe jest precyzyjne zaprojektowanie i prawidłowa instalacja form oraz elementów układu. Zapoznaj się ze studium przypadku firmy Pneumat. i dowiedz się, jak usprawniono proces produkcji opakowań na aparaty słuchowe.

ikona lupy />
fot. materiały prasowe

Klient z branży opakowaniowej zwrócił się do nas z prośbą o modernizowanie linii do produkcji w swoim obiekcie. Rozwiązania dostarczone przez wcześniejszego dostawcę okazały się niezgodne z obowiązującymi normami, co uniemożliwiało rozpoczęcie produkcji i wprowadzało liczne opóźnienia.

Sytuacja na starcie:

1. W zakładzie prowadzona jest produkcja opakowań z tworzyw sztucznych.

2. Opakowania na aparaty słuchowe wytwarzane są przy użyciu form wtryskowych.

3. Formy wtryskowe zostały zakupione od chińskiego producenta, jednak po dostawie były zdemontowane i nie nadawały się do natychmiastowego użytku po instalacji na linii produkcyjnej.

4. Zastosowane szybkozłącza nie były standardowe, co uniemożliwiało swobodne łączenie poszczególnych elementów systemu.

5. Po podłączeniu form przetestowano cały układ – wynikiem były niekompletne i niskiej jakości produkty.

6. Finalny produkt nie spełniał norm jakościowych, a proces powodował znaczne straty granulatu i zastygające medium w formach.

Zoptymalizowany proces przez Pneumat System:

Po szczegółowej analizie problemów w zakładzie, przeprowadziliśmy modernizację 16 maszyn z formami wtryskowymi. Wyposażyliśmy około 50 matryc i zainstalowane zostały węże pneumatyczne - blisko 500 sztuk. Wdrożyliśmy całkowicie nowe połączenia przewodów z szybkozłączami, zakuwając węże do wtryskarek z naszymi zunifikowanymi szybkozłączami, które są zgodne pod względem rozmiaru i typu. Dzięki temu możliwe jest swobodne przełączanie się między różnymi formami wtryskowymi oraz przewodami. Szybkozłącza i ich standaryzacja, pozwala na łatwe łączenie różnych elementów systemu, co było kluczowym oczekiwaniem klienta.

ikona lupy />
fot. materiały prasowe

Wprowadziliśmy również innowacyjne rozwiązania wspierające efektywny proces oddmuchiwania gotowych opakowań oraz ich dejonizację. Dzięki temu produkty są dokładnie oczyszczane z drobinek przetwarzanego materiału i innych zanieczyszczeń. Dejonizacja, czyli neutralizacja nadmiernych ładunków elektrostatycznych, zapobiega przyciąganiu pyłu i cząstek na powierzchnię opakowań, co zapewnia ich wyższą jakość i czystość.

Bez przeprowadzenia modernizacji i optymalizacji linii produkcyjnej uruchomienie produkcji było niemożliwe. System był nieefektywny, generował duże straty materiału, a wytwarzane produkty były niekompletne i nie spełniały norm jakościowych. Po wdrożeniu niezbędnych zmian zwiększyliśmy wydajność procesu, skróciliśmy czas produkcji oraz obniżyliśmy jej koszty. Dodatkowo umożliwiliśmy precyzyjną kontrolę jakości wyrobów. Zoptymalizowane rozwiązania podniosły również poziom bezpieczeństwa w zakładzie, eliminując ryzyko wynikające z nieszczelnych układów, które mogły prowadzić do awarii, wypadków oraz zagrożenia zdrowia pracowników.

ikona lupy />
fot. materiały prasowe

Gdzie można zastosować to rozwiązanie?

Jeśli szukasz skutecznych sposobów na usprawnienie pracy w swoim zakładzie, skontaktuj się z firmą Pneumat System. Z chęcią odwiedzimy Twoją firmę i pomożemy zoptymalizować procesy produkcyjne, aby zwiększyć wydajność i efektywność, polecamy!

ikona lupy />
fot. materiały prasowe