W 2023 r. średnia cena produktów rolnych ogółem w całej Unii Europejskiej wzrosła o 2 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim, natomiast przeciętne ceny towarów i usług aktualnie konsumowanych w rolnictwie, czyli inaczej nakłady na rolnictwo, spadły o 5 proc.

Zmiany cen produktów rolnych w UE

Znaczny spadek, o (26 proc.) odnotowano w przypadku zbóż, czyli kategorii, która obejmuje m.in. pszenicę, jęczmień, kukurydzę, żyto i owies.

Reklama

Jak podał Eurostat, w tym samym czasie średnia cena nawozów i polepszaczy gleby spadła o 23 proc., podczas gdy średnia cena środków ochrony roślin i pestycydów, a także nasion i materiału nasadzeniowego wzrosła o 9 proc.

Ceny ziemniaków wzrosły w 24 krajach UE

Powszechna susza w 2023 r. wpłynęła na poziom produkcji wielu upraw, w tym ziemniaków. To z kolei wpłynęło na wzrost cen ziemniaków w 24 krajach UE.

Ceny rosły najszybciej w Niemczech (49 proc.), Słowacji (48 proc.) i Chorwacji (44 proc.). Spadki zanotowano w trzech krajach: Belgii (-18 proc.), Cyprze (-14 proc.) i Austrii (-4 proc.).

Ceny produktów rolnych w Polsce. Za co zapłaciliśmy więcej?

Według danych Eurostatu w 2023 r. w Polsce ziemniaki były droższe niż w poprzednim roku średnio o ponad 32 proc. Spory wzrost cen widoczny był także w przypadku wieprzowiny,za którą trzeba było płacić o jedną czwartą więcej niż przed rokiem. Mocno, bo o ponad 22 proc., podrożały też warzywa i jaja.

Spadek cen zanotowano w przypadku wołowiny, drobiu i mleka, które taniały odpowiednio o 4,35 proc., 5,32 proc., 10,33 proc. Natomiast bardzo wyraźny spadek cen zaliczyły owoce (prawie 30 proc.) i zboża, które były tańsze niż w poprzednim roku (średnio o jedną trzecią).

Ceny nawozów spadły w większości krajów UE

Ceny nawozów w 2023 r. były niższe niż w 2022 r. w 22 krajach UE (na 26 według dostępnych danych). Ceny najszybciej spadły w Luksemburgu (-46 proc.), Szwecji (-41 proc.) i Finlandii (-39 proc.).

Z kolei ceny były wyższe niż przed rokiem na Cyprze (o 14 proc.), na Malcie (9 proc.), w Grecji (6 proc.) i Rumunii (3 proc.). W Polsce nawozy i polepszacze gleby potaniały o ponad 15 proc.