Nexperia specjalizuje się w produkcji półprzewodników mających bardzo szerokie zastosowanie, od telefonów komórkowych przez lodówki, odkurzacze po samochody. Należy do częściowo państwowego chińskiego koncernu Wingtech Technology i ma siedzibę w Nijmegen we wschodniej Holandii.

Wyciekły dane SpaceX, Apple'a i Huawei'a

Hakerzy wykradli podobno setki gigabajtów tajnych dokumentów, w tym sekretów handlowych firmy, projektów półprzewodników, jak również setki folderów z danymi klientów firmy, w tym z firm SpaceX, Apple i Huawei. Na dowód opublikowali część z nich w dark webie, czyli tzw. ukrytym internecie. Jak poinformowała holenderska stacja RTL Neuws, wśród ujawnionych dokumentów były m.in. wewnętrzne maile firmy oraz paszport jej byłego wiceprezesa; firma potwierdziła ich wiarygodność. Hakerzy domagają się od Nexperii okupu i grożą, że jeśli go nie otrzymają, na światło dziennie wypłynie jeszcze więcej sekretów firmy.

Reklama

Do ataku miało dojść jeszcze w ubiegłym miesiącu, Nexperia nie chciała jednak nagłaśniać sprawy. O ataku poinformowała holenderską policję oraz urząd ochrony danych, śledztwo nadal jest w toku. "Podjęliśmy natychmiastowe działania i odłączyliśmy zaangażowane systemy. Wraz z naszym zewnętrznym ekspertem ds. cyberbezpieczeństwa Fox-IT Nexperia kontynuuje badanie pełnego zakresu i wpływu tej sprawy" - napisała firma w oświadczeniu.

Atak na producenta chipów dla rosyjskiego wojska

Jak ustaliły RTL Neuws, za atakiem stoi relatywnie młoda na polu cyberprzestępczości grupa hakerska Dunghill. Grupa określa siebie jako "międzynarodowy zespół specjalistów technicznych, którzy prowadzą badania w dziedzinie bezpieczeństwa informacji". Jak twierdzi Dunghill, jego głównym celem jest sprawienie, że "świat będzie bezpieczniejszym miejscem".

Nexperia produkuje setki miliardów półprzewodników rocznie, a produkty firmy sprzedawane są globalnie. Co ciekawe, jak ustaliła w ubiegłym roku holenderska stacja Nieuwsuur, miliony półprzewodników miały zostać także wykorzystane w rosyjskich dronach i pociskach rakietowych.

Nexperia, która należała wcześniej do holenderskiej spółki NXP, trafiła w ręce Chińczyków w 2019 r.

jowi/ kar/