Inwestycja Microsoft
"Niedawno rozmawialiśmy o inwestycjach innych firm w Polsce. Z satysfakcją mogę powiedzieć, że te wiele miliardów, jakie pojawiły się na horyzoncie w Polsce, które były efektem naszych poprzednich spotkań, dzisiaj znajdują też potwierdzenie, to zainteresowanie Polską, tą konkretną inwestycją, jaką Microsoft zapowiada w Polsce. Dokładnie 700 mln dolarów, czyli 2,8 mld na nasze. To jest ta inwestycja, jaką dzisiaj szefostwo Microsoftu potwierdziło, tu na Mazowszu. Jest to kontynuacja pierwszej fazy, która zakończyła się w 2023 roku" - powiedział premier.
Szef rządu dodał, że będzie to inwestycja "w naszą przyszłość, nasze bezpieczeństwo, w naszych młodych, w nasze startupy, w naszych uczonych".
Usługi chmurowe i moc obliczeniowa
Inwestycja Microsoftu w usługi chmurowe i moc obliczeniową w Polsce o wartości 700 mln USD do lata 2026 r., będzie wykorzystywana przede wszystkim na cyberbezpieczeństwo we współpracy z polskimi siłami zbrojnymi - powiedział wiceprezes Microsoftu Brad Smith po spotkaniu z premierem Donaldem Tuskiem.
Podczas wspólnej konferencji prasowej Smith w poniedziałek poinformował, że inwestycje jego firmy w Polsce wyniosą 700 mln dolarów i jest to kontynuacja poprzednich inwestycji firmy.
"Zapowiadamy nową fazę - inwestycje w wysokości 700 mln dolarów (...), które będą realizowane od dziś do lata 2026 r." - powiedział. Przypomniał, że Microsoft w 2020 roku zainwestował 1 mld dolarów, tworząc tzw. region chmury w Polsce. Prace w tym zakresie zostały zakończone w 2023 r. Zapowiedziane w poniedziałek inwestycje - jak tłumaczył - to druga faza, która ma zwiększyć moc obliczeniową w Polsce i w tej części Europy.
Brad Smith wskazał, że moc ta ma być wykorzystywana przede "wszystkim do zwiększania cyberbezpieczeństwa we współpracy z polskimi siłami zbrojnymi".
Wiceprezes Microsoft Corporation Brad Smith jest odpowiedzialny za kierowanie pracą firmy i reprezentowanie jej w kwestiach związanych ze stykiem technologii i społeczeństwa, w tym sztucznej inteligencji, cyberbezpieczeństwa, prywatności, zrównoważonego rozwoju środowiska, praw człowieka, bezpieczeństwa cyfrowego, imigracji, filantropii oraz produktów i działalności dla klientów non-profit. Kieruje zespołem około 2000 profesjonalistów ds. biznesu, prawa i spraw korporacyjnych zlokalizowanych w 54 krajach i działających w ponad 120 krajach. (PAP)