59-letni Kim Ki Nam został szefem działu sprzętu, który obejmuje produkowane przez Samsunga podzespoły i wyświetlacze. 56-letni Kim Hjun Suk objął dział elektroniki użytkowej, a 56-letni Ko Dong Dzin jest nowym szefem działu IT i urządzeń mobilnych – podano w informacji prasowej na stronie koreańskiego giganta.

Dodano, że firma utrzyma obowiązujący system zarządzania, w którym szefowie tych trzech działów są jednocześnie dyrektorami generalnymi konglomeratu. Trzej awansowani kierownicy przejmą funkcje CEO Samsunga w marcu – pisze „Nikkei Asian Review”.

Główny dyrektor finansowy (CFO) firmy, 62-letni Li Sang Hun, zrezygnował z tej funkcji, ale został wybrany na prezesa dziewięcioosobowej rady nadzorczej i w marcu zastąpi na tym stanowisku Kwon O Hjuna. Kwon ustąpił z pozycji CEO Samsunga wcześniej w tym miesiącu, w czasie skandalu korupcyjnego z udziałem wiceprezesa i spadkobiercy fortuny Samsunga Li Dze Jonga.

Byli szefowie działów elektroniki użytkowej i urządzeń mobilnych oświadczyli, że idą w ślady Kwona i ustępują miejsca nowym kierownikom.

Według „Nikkei” wybór trzech nowych dyrektorów generalnych świadczy, że zza więziennych krat Li powiększa swoje wpływy w firmie.

Li, znany również pod angielskim nazwiskiem Jay Y. Lee, został w sierpniu skazany na pięć lat pozbawienia wolności za malwersacje, łapownictwo i krzywoprzysięstwo. Odwołał się od tego wyroku i obecnie oczekuje na rozpatrzenie apelacji.

Skandal korupcyjny, w który zamieszany był Li, doprowadził już między innymi do odsunięcia od władzy i aresztowania byłej prezydent Korei Płd. Park Geun Hie.

Akcje Samsung Electronics notowane w Seulu osiągnęły we wtorek rekordową wartość 2,772 mln wonów w związku z ogłoszeniem przez firmę solidnych zysków oraz nowego zespołu kierowniczego. Samsung zamknął dzień na poziomie 2,754 mln wonów – o 1,9 proc. wyżej niż poniedziałek.

W trzecim kwartale br. Samsung osiągnął 14,53 bln wonów zysku (ok. 13 mld USD), bijąc przy tym rekord 14,1 bln wonów ustanowiony w poprzednim kwartale.

>>> Czytaj też: Korea Płd.: Adwokat szefa Samsunga wniósł odwołanie od wyroku za łapownictwo