Szwedzki dostawca infrastruktury telekomunikacyjnej Ericsson mógł odnotować spadek sprzedaży w trzecim kwartale z powodu problemów z łańcuchem dostaw. Mimo to ostatnie miesiące okazały się owocne, z zyskiem netto w wysokości 650 milionów dolarów i umowami o wartości miliardów dolarów, podpisanymi z gigantami telekomunikacyjnymi AT&T i Verizon na sprzęt 5G. Firma wciąż jednak ustępuje konkurentom ze Stanów Zjednoczonych, Chin i Finlandii, jeśli chodzi o całkowitą wartość marki.

Jak pokazuje wykres statista.com oparty na danych z Brand Finance, w lutym 2021 roku Ericsson został wyceniony na około 3 miliardy dolarów, co stanowi zaledwie jedną trzecią wartości Nokii (9,4 miliarda dolarów), która jest europejskim rywalem Ericssona.

Reklama

Na szczycie listy nie ma niespodzianek. Na pierwszym miejscu w rankingu uplasował się oddział infrastruktury telekomunikacyjnej chińskiego giganta technologicznego Huawei, który wyceniany jest na 55,4 miliarda dolarów, a drugie miejsce zajmuje amerykański Cisco z wartością 20,1 miliarda dolarów.

Jak wskazuje roczna stopa wzrostu, ranking ten może zostać w przyszłości nieco przetasowany. Poza Ericssonem i firmą Juniper z siedzibą w USA, wartość każdego innego koncernu spadła, w niektórych przypadkach dramatycznie. W przypadku Huawei może to być związane z zakazami wprowadzonymi przez Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię, Australię i Szwecję.

Następną granicą dla producentów sprzętu telekomunikacyjnego będzie szeroki zasięg sieci 5G do użytku korporacyjnego i prywatnego. Według danych IPlytics, również pod tym względem pierwsze miejsce zajmuje Huawei, z ponad 15 procentami obecnych patentów 5G przypisywanych chińskiej firmie. Następne pozycje zajmują Samsung, Nokia i Qualcomm.

Największe firmy z branży infrastruktury telekomunikacyjnej / statista.com