- Przekracza to moralną, prawną i techniczną granicę, zabierając nas do mrocznego i niebezpiecznego świata – powiedział portalowi „Futurism” badający AI profesor Toby Walsh. - Taka broń będzie używana przez terrorystów i niekontrolowane państwa. Będzie bronią terroru - dodał.

Ekspert powiedział, że nie wiemy, jak dużą autonomię otrzymał robot, ale siły zbrojne na świecie zacierają już granicę między śmiercionośnymi dronami kontrolowanymi przez ludzkich operatorów a tymi z autonomicznymi funkcjami zabijania.

Portal przytacza też inne słowa Walsha: „Mam tylko nadzieję, że sprawa nada pilny charakter toczącym się dyskusjom w ONZ dotyczącym uregulowania tej przestrzeni i uciszy głosy, że technologia ta jest odległą perspektywą. Nie jest”.

Reklama

Zamontowana w robocie-psie broń została wyprodukowana przez firmę SWORD International i ma zasięg 3900 stóp. Ghost Robotics zyskuje tą premierą pewną przewagę nad konkurentem Boston Dynamics, które zapewniło, że nie zamierza uzbrajać swoich robotów.

Profesor nauk politycznych z University of Pennsylvania, Michael Horowitz, inny ekspert w dziedzinie autonomicznych systemów uzbrojenia, powiedział w kontrze, że postrzega robota jako broń podobną do uzbrojonych dronów używanych już przez wiele międzynarodowych sił zbrojnych.