Dziennik przypomina, że w środę rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o kontroli niektórych inwestycji (w ramach Tarczy 4.0). Zgodnie z nim znacznie ograniczona będzie możliwość nabywania akcji polskich spółek przez inwestorów spoza Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Według "PB", proponowane przepisy zaniepokoiły Dyrekcję Generalną ds. Stabilności Finansowej, Usług Finansowych i Unii Rynków Kapitałowych. "Monitorujemy polskie ustawodawstwo. Prowadzone są rozmowy Komisji Europejskiej z polskimi władzami" - przekazała gazecie szefowa DG FISMA Anne-Françoise Mélot.

Zdaniem prof. Michała Romanowskiego z Uniwersytetu Warszawskiego, przepisy w proponowanej wersji mogą być sprzeczne nie tylko z prawem UE, ale także z polską konstytucją. To dlatego, że ograniczają prawo właścicieli do dysponowania własnym majątkiem.

Ministerstwo Rozwoju potwierdziło, że jest w kontakcie z KE w sprawie ustawy. Wcześniej deklarowało, że zainteresowanie przepisami przejawiały tylko podmioty reprezentujące amerykańskich przedsiębiorców działających w Polsce.

>>> Czytaj też: Otwarta gospodarka nie pomogła? Szwecję może czekać największa recesja od czasów wojny