Deutsche Bank to pod względem wielkości aktywów dwunasty największy bank w Polsce. Według danych Reutersa, transakcja sprzedaży polskich aktywów może być warta 450 mln dol., czyli ok. 1,7 mld zł. Z nieoficjalnych informacji agencji wynika, że niemiecki bank będzie koncentrował się na podziale biznesu w Polsce - sprzeda portfel złotowych kredytów mieszkaniowych, pożyczek konsumenckich i kredytów dla małych i średnich firm. Zachowa natomiast portfel kredytów frankowych, co jest konieczne ze względu na wymogi regulatora. Inwestorzy zagraniczni wycofujący się z polskiego rynku muszą bowiem zatrzymać kredyty w obcych walutach.

Anonimowy rozmówca Reutersa twierdzi, że wstępne oferty w sprawie sprzedaży aktywów Deutsche Banku zostały już rozesłane, a bank przyjmuje już pierwsze oferty niewiążące.
Informatorzy Reutersa zauważają, że Deutsche Bank może mieć kłopoty ze zbyciem polskich aktywów, ze względu na ich niską rentowność i rosnącą rolę Skarbu Państwa na rynku bankowym. Reuters podkreśla, że niemiecki bank ucierpiał z powodu rekordowo niskich stóp procentowych w Polsce, podatku bankowego i obowiązkowych wpłat na rzecz funduszu gwarancyjnego. Jednocześnie w zeszłym roku Deutsche Bank podjął decyzję o zamknięciu swojego biura maklerskiego na naszym rynku.

Według Reutersa wśród potencjalnych kupców polskich aktywów może znaleźć się niemiecki Commerzbank, który jest właścicielem mBanku, hiszpański Santander, do którego należy BZ WBK, a także portugalski BCP (bank Millennium).

Rzeczniczka prasowa Deutsche Bank Polska Sabina Salamon odmówiła komentarza w sprawie doniesień Reutersa.

>>> Czytaj też: PZU, PFR i PKO BP mają porozumienie w zw. z nabyciem pakietu Pekao