CFS oświadczył, że Tiger Global Management poprowadził rundę finansowania serii B, przyciągając nowych sponsorów, wśród których znaleźli się również Time Ventures i Emerson Collective. Commonwealth Fusion Systemsfirma z siedzibą w Cambridge w stanie Massachusetts – wykorzysta te środki na budowę i eksploatację systemu koncepcyjnego oraz na rozpoczęcie budowy komercyjnego reaktora termojądrowego, który może zostać ukończony na początku lat 2030.

Firma zebrała ponad 2 miliardy dolarów od czasu jej założenia w 2018 roku po wydzieleniu z Massachusetts Institute of Technology. Coraz więcej firm dąży do opracowania komercyjnych elektrowni opartych na fuzji jądrowej – tego samego procesu, który zasila gwiazdy. Runda finansowania CFS udowadnia, że fuzja zyskuje uwagę wśród inwestorów pomimo znaczących przeszkód technologicznych, które wciąż pozostają.

Konwencjonalne elektrownie jądrowe do wytwarzania energii wykorzystują rozszczepienie, czyli proces rozszczepiania atomów. Fuzja termojądrowa jest procesem odwrotnym – przechwytuje energię, która powstaje, gdy atomy zderzają się ze sobą i łączą w cięższe pierwiastki. Nie generuje ona emisji dwutlenku węgla ani toksycznych odpadów, a jej zwolennicy twierdzą, że może odegrać kluczową rolę w globalnych wysiłkach na rzecz walki ze zmianami klimatu.