W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów ukazała się w poniedziałek zapowiedź rozpoczęcia prac nad projektem rozporządzenia w sprawie zniesienia Pełnomocnika Rządu do Spraw Zwalczania Nieprawidłowości Finansowych na Szkodę Rzeczypospolitej Polskiej lub Unii Europejskiej w związku.

"Zniesienie Pełnomocnika stanowi drugi krok po zniesieniu w 2018 r. Międzyresortowego Zespołu do Spraw Zwalczania Nieprawidłowości Finansowych na Szkodę Rzeczypospolitej Polskiej lub Unii Europejskiej, z którym Pełnomocnik stanowił uzupełniającą się strukturę, właściwą dla celów zapewnienia i koordynacji ochrony interesów finansowych Unii Europejskiej (UE) w Polsce" - napisano w wykazie.

Wyjaśniono, że wdrożone na przestrzeni lat, także w ramach prac Pełnomocnika i Zespołu, rozwiązania w obszarze ścisłej, wzajemnej współpracy wszystkich instytucji systemu wdrażania i kontroli funduszy UE i organów, w tym organów ścigania, gwarantują obecnie odpowiedni poziom ochrony strony wydatkowej budżetu UE.

Dodano, że zapewniona jest bieżąca wymiana informacji, a także zabezpieczona odpowiednia koordynacja działań w kontrolach administracyjnych i postępowaniach karnych. Po stronie dochodowej przeprowadzona kilka lat temu reforma w zakresie funkcjonowania służb skarbowych i celnych i utworzenie Krajowej Administracji Skarbowej (oraz liczne porozumienia o współpracy z szefami innych właściwych służb/organów ścigania) dają kierującemu nią Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej pełne kompetencje do prowadzenia działań zgodnie z jego właściwością, bez potrzeby angażowania dodatkowego poziomu koordynacyjnego w postaci Pełnomocnika - zaznaczono.

Reklama

Według projektodawców z resortu finansów, potwierdza to, że misja powierzona Pełnomocnikowi na początku procesu kształtowania stosownych rozwiązań, została należycie wykonana.

Wskazano, że zakończenie misji Pełnomocnika nie będzie pociągało za sobą negatywnych skutków.

autorka: Longina Grzegórska-Szpyt (PAP)