Wyższe niż w styczniu 2022 r. były wpływy z akcyzy, podatku dochodowego od osób prawnych oraz z podatku bankowego. W innych pozycjach widać regres, i to spory.
Dochody z VAT wyniosły w styczniu br. 26 mld zł. Były o 21 proc. (niemal 7 mld zł) niższe niż rok wcześniej. To po części skutek zmian w tarczy inflacyjnej. Jak tłumaczy Marcin Luziński, ekonomista Santander Bank Polska, na przełomie lat 2021 i 2022 pojawiały się nowe rozwiązania z tarczy antyinflacyjnej, w tym obniżki podatku VAT. Pierwsze, dotyczące paliw, weszły w życie pod koniec grudnia 2021 r., co oznacza, że w styczniu kolejnego roku spływały płatności w ramach normalnych stawek VAT.
Część obniżek stawek VAT (na paliwa, energię elektryczną, gaz, energię cieplną) w styczniu br. anulowano. Ale do kasy państwa spływały płatności za grudzień, kiedy obowiązywały jeszcze niższe stawki.
- To moim zdaniem może być częściowe wytłumaczenie spadku wpływów z VAT w styczniu 2023 r. w ujęciu rocznym. W kolejnych miesiącach prawdopodobnie wpływy będą lepsze niż w analogicznych miesiącach 2022 r. - podkreśla ekonomista Santander Banku.
Reklama
Także resort finansów tłumaczy niższe wpływy VAT korektami w tarczy antyinflacyjnej, ale dodaje jeszcze jeden powód: zwroty VAT. Jak podkreśla główny ekonomista Ministerstwa Finansów, Łukasz Czernicki, w styczniu br. zwroty VAT były o ok. 8 mld zł wyższe niż rok wcześniej.