Cena złota

W momencie otwarcia giełd we wtorek, cena za uncję wzrosła do 2135 dolarów amerykańskich. Cena złota przekroczyła swój poprzedni szczyt z 2020 roku. Powodem podwyżki jest oczekiwanie przez inwestorów spadku stóp procentowych w USA. Oczekuje się, że po ponad roku podwyżek stopa procentowa może zostać ponownie obniżona przez Rezerwę Federalną USA. Jednym z oznak tego jest spadająca inflacja. Jednak szef Fed (odpowiednika polskiego NBP) Jerome Powell ostrzegł niedawno przed przedwczesnymi spekulacjami w tej sprawie.

Dlaczego inwestorzy rzucili się na złoto?

Reklama

Złoto staje się bardziej interesujące dla inwestorów, gdy spadają kluczowe stopy procentowe. W przeciwieństwie do papierów wartościowych o stałym oprocentowaniu, metal szlachetny nie generuje stałego dochodu. Kiedy stopy procentowe spadają, ta wada staje się mniejsza, a złoto staje się bardziej atrakcyjne dla inwestorów.

W dłuższej perspektywie złoto skorzystało na jeszcze jednym czynniku: głębokim poczuciu globalnego niepokoju. Jamie Dimon, prezes jednego z największych na świecie holdingów finansowych JPMorgan powiedział cytowany przez CNN, że „to może być najniebezpieczniejszy okres, jaki świat widział od dziesięcioleci”.

Według analityków, na niepewność geopolityczną, która przyczynia się do wzrostu cen złota, składa się nie tylko wojna w Ukrainie, ale także konflikt Izraela z Hamasem, wzrost napięć pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami, oraz niepewność wokół działań Chin wobec Tajwanu.

Banki centralne kupują złoto

Według Światowej Rady Złota banki centralne rynków wschodzących kupowały średnio 473 ton złota rocznie w latach 2010–2021. Jednak w zeszłym roku kupiły 1100 ton tego cennego metalu, a tylko w ciągu pierwszych trzech kwartałów tego roku – 800. Analitycy obawiają się, że to wzmożenie może trwać jeszcze przez długie lata.

W opublikowanej w maju ankiecie blisko jedna czwarta wszystkich banków centralnych stwierdziła, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy planują zwiększyć swoje rezerwy złota. - Obawy związane z niestabilną sytuacją gospodarczą na świecie i konfliktem między Izraelem a Hamasem zwiększyły popyt inwestorów na bezpieczne aktywa, takie jak złoto. Ponadto oczekiwania na obniżki stóp procentowych Fed w przyszłym roku wywarły presję na dolara amerykańskiego, zwiększając atrakcyjność złota – stwierdziła w notatce Victoria Scholar, dyrektor ds. inwestycji w Interactive Investor, cytowana przez CNN.