Reklama
Reklama

Jak skutecznie oszczędzać na emeryturę? Zobacz, co radzą eksperci

25 maja 2015, 05:50
Młodzi, którzy wchodzą dzisiaj na rynek pracy, po 37 latach systematycznego opłacania składek będą mogli liczyć na emeryturę w wysokości zaledwie jednej piątej swoich ostatnich zarobków – wynika z raportu „Wiek przejścia na emeryturę, staż składkowy i wysokość emerytur w zreformowanym systemie emerytalnym w Polsce” przygotowanego w Kancelarii Prezydenta. Dziś osoby z takim stażem otrzymują emeryturę w wysokości ok. połowy swojej ostatniej pensji – czytaj więcej tutaj. Świadczenia wypłacane przez ZUS nie uchronią nas przed ubóstwem, dlatego tak ważne jest systematyczne oszczędzanie z myślą o emeryturze. Z tym Polacy mają jednak kłopot. Z badań Fundacji Kronenberga wynika, że choć trzy czwarte rodaków uważa, że warto odkładać pieniądze na przyszłość, jedynie 41 proc. osób robi to w praktyce. Co gorsze, emerytura wciąż nie jest priorytetem w naszym oszczędzaniu. Jak wynika z raportu „Postawy Polaków wobec oszczędzania”, tylko 16 proc. Polaków deklaruje, że oszczędza na emeryturę – to i tak najwyższy odsetek od siedmiu lat. Jak skutecznie zatroszczyć się o swoją przyszłość na emeryturze? Oto rady pięciu ekspertów.
Młodzi, którzy wchodzą dzisiaj na rynek pracy, po 37 latach systematycznego opłacania składek będą mogli liczyć na emeryturę w wysokości zaledwie jednej piątej swoich ostatnich zarobków – wynika z raportu „Wiek przejścia na emeryturę, staż składkowy i wysokość emerytur w zreformowanym systemie emerytalnym w Polsce” przygotowanego w Kancelarii Prezydenta. Dziś osoby z takim stażem otrzymują emeryturę w wysokości ok. połowy swojej ostatniej pensji – czytaj więcej tutaj. Świadczenia wypłacane przez ZUS nie uchronią nas przed ubóstwem, dlatego tak ważne jest systematyczne oszczędzanie z myślą o emeryturze. Z tym Polacy mają jednak kłopot. Z badań Fundacji Kronenberga wynika, że choć trzy czwarte rodaków uważa, że warto odkładać pieniądze na przyszłość, jedynie 41 proc. osób robi to w praktyce. Co gorsze, emerytura wciąż nie jest priorytetem w naszym oszczędzaniu. Jak wynika z raportu „Postawy Polaków wobec oszczędzania”, tylko 16 proc. Polaków deklaruje, że oszczędza na emeryturę – to i tak najwyższy odsetek od siedmiu lat. Jak skutecznie zatroszczyć się o swoją przyszłość na emeryturze? Oto rady pięciu ekspertów. / Media

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję

Reklama
Reklama
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Powiązane

Reklama

Komentarze(15)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • kwas
  2015-11-07 17:40:29
  APEL do MŁODYCH.Nie wierzcie w nic co pisze w internecie, co mówi polski rząd niezależnie jakiej opcji.Żadne wyliczenia nigdy nie bedą prawdziwe. Co rok będą podnosić tzw. stopę dożycia.za 20 lat może to być np. 85 lat i już jesteście w d- pie , może być inflacja nie rewaloryzowana w odpowiednim stopniu, może jakiś fundusz emerytalny pokazać wam środkowy palec szczególnie amerykański może to być także kościelny , zadnym doradzcom finansowym którzy żyją z sprzedanych produktów bankowych.Liczcie tylko na siebie.Nigdy nikomu nie wierzyłem nigdy nie byłem ZASKOCZONY.
  0
 • garfield
  2015-05-27 14:50:22
  już radzili przy OFE , ja radzę żeby używać życia
  0
 • batavus
  2015-05-25 08:31:59
  tak madrale? Jak oszczedzac na emerytuje w rzeczywistosci represji finansowej czyli niskich i ujemnych stop procentowych oraz 10% realnej inflacji??
  Czekam na odpowiedź
  0
 • chris
  2015-12-09 18:37:05
  Osoba nieobeznana z produktami finansowymi i rozpoczynająca przygodę z oszczędzaniem na przyszłą emeryturę powinna przez 2-3 lata przyglądać się wszystkim oferowanym produktom finansowym i czytać, czytać i jeszcze raz czytać artykuły, książki, specjalistyczne wydawnictwa i zapoznać się z analizą techniczną. Po paru latach odkryjecie, że większość oferowanych produktów finansowych leży w interesie tych, którzy je lansują ze względu na prowizję. Część produktów finansowych nigdy nie zostanie wam zaoferowana, bo nie leży to w interesie tzw. doradców. Jeśli dojdziecie do tego punktu i będziecie już wiedzieli, co nie jest wam nigdy proponowane, wówczas jesteście na poziomie inwestowania samemu w produkty, które sami wybierzecie, bez podszeptów przeróżnych cwaniaków, którzy zarabiają na was i śmieją, że wcisnęli naiwniakom zwykłe "badziewie". Powodzenia i wytrwałości w dążeniu do celu emerytalnego.
  0
 • m
  2015-11-07 16:05:06
  Jeżeli emerytura ma być taka niska to może warto przeliczyć czy bardziej nie opłaca się likwidacja części emerytalnej Zusu (pozostawienie tylko rentowej) i likwidacja składki emerytalnej odciąganej z pensji. Wtedy ludzie będą mieli naprawdę z czego odkładać na swoją(!) emeryturę, Państwo oszczędzi na utrzymaniu Zusu.
  0
 • taaaa
  2015-05-25 10:31:20
  Żeby oszczędzać trzeba mieć z czego. W Polsce miliony osób pracują za mniej niż 2000 miesięcznie, miliony są na śmieciówkach i nawet symbolicznych emerytur mieć nie będą. Cytat: "Świadczenia wypłacane przez ZUS nie uchronią nas przed ubóstwem" - To PYTAM SIĘ PO CO KOMU TAKI KRAJ? Ten kraj nie potrafi zadbać o własnych obywateli i skazuje ich na ubóstwo a tym samym niewolnictwo - miliony Polek i Polaków szorują podłogi w krajach starej Unii. Jeszcze się ktoś dziwi że prezydent PO przegrał?
  1
 • wrg
  2015-05-25 20:20:56
  jedyny rozsądny system to brak systemu - każdy ma tyle co sobie uzbiera i wszelkiej maści socjalisci niech idą w cholerę ze swoimi pomysłami
  1
 • rk
  2015-05-25 18:51:29
  Straszą nas, że nasza emerytura będzie wynosiła 20-30% naszych pensji.
  Przyjrzyjmy się ile powinna naprawdę wynosić, uwzględniając składki jakie płacimy do ZUS.
  Składka emerytalna na ZUS to 19,52% pensji brutto. Załóżmy, że jesteśmy mężczyzną, zarabiamy średnią krajową 4000 PLN czyli do ZUS odprowadzamy 780,8 PLN składki emerytalnej. Załóżmy również, że zaczynamy pracę w wieku lat 20 i pracujemy do lat 67 czyli 47 lat. W ciągu całego życia doprowadzimy więc: 47*12*780,8 = 440 371,2 PLN.
  Średnio w Polsce mężczyzna żyje 73 lata. Mamy więc, że średnio będzie pobierał emeryturę przez 6 lat. Oczywiście część osób umrze przed emeryturą i nie dostaną nic, a niektórzy będą żyli 20 lat na emeryturze i więcej, choć będą to rzadkie przypadki.

  6 lat to 72 miesiące. 440 371,2 / 72 = 6116 PLN.

  Tak więc wychodzi, że emerytura powinna wynosić 150% naszej przeciętnej pensji, i to przy założeniu, że nasze składki nie są waloryzowane. Jeśli były by waloryzowane 2-3% powyżej inflacji, czyli tyle ile dają lokaty, to emerytura wzrostła by do 300% naszej średniej płacy.

  Co dzieje się więc z naszymi składkami, że rząd straszy nas emeryturą o 10x niższą niż wynika z naszych składek???
  1
 • Lex
  2015-05-26 13:40:46
  Wale wasza emeryture. Po 15 latach w UK mam 4 mieszkania, 2 domy i 40 dzialek plus gospodarstwo rolne i 1 mln na koncie. Po co mi emerytura?
  3
 • Zygmunt
  2015-05-26 11:06:01
  Drobna uwaga do rk. Uzbieraną kwotę dzielimy przez średnią długość życia ustaloną wspólnie dla kobiet i mężczyzn, obecnie przy wieku 67 lat to 201,1 m. a nie 72 miesiące. (Komunikat Prezesa G.U.S. z 26 marca 2015).
  Stąd kwota brutto emerytury to około 2190 zł. Niestety waloryzacja ma kompensować tylko wzrost cen (zatem, znów teoretycznie, wyjdzie na to samo). Pozdrowienia
  0
Reklama
Reklama

Zobacz więcej

Reklama
image for background

Przejdź do strony głównej