Przez Polskę przetoczyła się dyskusja o pracy od poniedziałku do czwartku (z wyjątkiem zawodów, w których tak krótki tydzień pracy jest niemożliwy). Realniejsze jest przyznanie pracownikom dłuższego niż 26 dni urlopu wypoczynkowego. Mogłoby się to odbyć przy wykorzystaniu tej formuły.

Nowa formuła w urlopach: X lat stażu pracy – Y dni urlopu, 2 razy X lat – dwa razy Y dni, 3 razy X lat - 3 razy Y dni

Etap 1. Za X lat stażu pracy – Y dni urlopu,

Etap 2. 2 razy X lat – dwa razy Y dni,

Etap 3. 3 razy X lat - 3 razy Y dni

Etap Z. Etapy można mnożyć aż do osiągnięcia wieku emerytalnego

Zastosujmy ten algorytm do formuły, nad którą pracuje od kwietnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W tej formule X to 5 lat, a Y to dwa dni. Za każde 5 lat pracy przysługuje więc dodatkowe 2 dni urlopu wypoczynkowego.

Po podstawieniu do wzoru mamy dodatkowy urlop wypoczynkowy z formuły "X lat stażu pracy – Y dni urlopu, 2 razy X lat – dwa razy Y dni, 3 razy X lat - 3 razy Y dni":

  • 5 lat pracy – 2 dni dodatkowego płatnego urlopu wypoczynkowego
  • 10 lat pracy – 4 dni dodatkowego płatnego urlopu wypoczynkowego
  • 15 lat pracy – 6 dni dodatkowego płatnego urlopu wypoczynkowego
  • 20 lat pracy – 8 dni dodatkowego płatnego urlopu wypoczynkowego
  • 25 lat pracy – 10 dni dodatkowego płatnego urlopu wypoczynkowego (kolejne lata pracy nie zwiększą już wymiaru urlopu powyżej 10 dni).

Ważne

Wynik zastosowania nowej formuły:

Za 25 lat pracy dodatkowy urlop wypoczynkowy (w pełni płatny) wyniesie 10 dni.

Nad tą nowelizacją przepisów od kwietnia 2024 r. pracuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Celem jest, aby opiekunki (i opiekunowie):

  • opiekunowie nie zwalniali się z pracy w żłobkach oraz
  • ich zawód stał się prestiżowy i cenny społecznie - wszyscy wiemy, że ważna jest opieka nad dziećmi do lat 3.

Uzasadnienie dla tego rozwiązania Ministerstwo przedstawiło w poniższym wystąpieniu:

Internautów ciekawi, czy jest możliwy taki urlop dla wszystkich [Np. zamiast 4-dniowego tygodnia pracy]

Politycy proponują nowe podejście do urlopu - jest tym dłuższy, im więcej pracowaliśmy.

Jaka osoba może zostać opiekunką w żłobku - komunikat z gov.pl:

Kwalifikacje niezbędne do podjęcia pracy na stanowisku opiekuna w żłobku lub klubie dziecięcym można zdobyć na kilka sposobów:

  • uzyskując kwalifikacje, o których mowa w art. 16 ust. 1 ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3, to znaczy:
  • uzyskując kwalifikacje pielęgniarki, położnej, opiekunki dziecięcej, nauczyciela wychowania przedszkolnego, nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej lub pedagoga opiekuńczo-wychowawczego, pedagoga społeczno-wychowawczego, pedagoga wczesnej edukacji, terapeuty pedagogicznego lub
  • kończąc studia lub studia podyplomowe na kierunku lub specjalności: wczesne wspomaganie rozwoju, wspomaganie rozwoju dzieci w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej w żłobkach i przedszkolach, edukacja prorozwojowa, pedagogika małego dziecka, psychologia dziecięca, psychologia wspierania rozwoju i kształcenia lub psychologia wychowawcza.
  • zdobywając co najmniej roczne doświadczenie w pracy z dziećmi w wieku do lat 3 (np. jako niania zatrudniona na podstawie umowy uaktywniającej, o której mowa w art. 50 ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3) – przy czym jeśli osoba ta nie pracowała z dziećmi w wieku do lat 3 przez okres co najmniej 6 miesięcy bezpośrednio przed podjęciem zatrudnienia jako opiekun, zobowiązana jest w ciągu 6 miesięcy od rozpoczęcia pracy na stanowisku opiekuna odbyć 80-godzinne szkolenie w celu uaktualnienia i uzupełnienia wiedzy oraz umiejętności;
  • kończąc 280-godzinne szkolenie dla opiekuna w żłobku lub klubie dziecięcym (w przypadku osób, o których mowa w art. 16 ust. 2 pkt 1 wystarczy 80-godzinne szkolenie uzupełniające).

Aby zdobyć kwalifikacje niezbędne do pracy w charakterze dziennego opiekuna, należy ukończyć 160-godzinne szkolenie dla dziennego opiekuna (chyba, że dana osoba posiada kwalifikacje, o których mowa w art. 16 ust. 1 ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 – wówczas wystarczy ukończyć 40-godzinne szkolenie uzupełniające).

Szkolenia nie muszą odbywać osoby, które pracowały z dziećmi w wieku do lat 3 przez okres co najmniej 12 miesięcy bezpośrednio przed rozpoczęciem pełnienia funkcji dziennego opiekuna.