Zamet chce skorzystać z koniunktury rynku offshore, hutniczym i metalurgicznymWarszawa, 15.05.2018 (ISBnews) - Zamet dostrzega ożywienie na rynku offshore, hutniczym i metalurgicznym. Spółka jest do niego przygotowana, stale pracując nad optymalizacją procesów i efektywnością organizacji, poinformowali ISBnews członkowie zarządu.

"Dostrzegamy ożywienie na rynku offshore, w przemyśle hutniczym i metalurgicznym. W latach 2018-2019 powinniśmy skorzystać na poprawie koniunktury rynkowej" - powiedział prezes Tomasz Jakubowski w rozmowie z ISBnews.

Wskazał, że największym wyzwaniem jest presja kosztowa.

"Aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom rynku, mocno skupiamy się na poprawie efektywności organizacji. Między innymi wprowadzamy na szeroką skalę lean manufacturing, oraz szkolimy personel na każdym szczeblu organizacji" - powiedział Jakubowski.

Wyjaśnił, że wśród celów jest również doskonalenie procesów technologicznych i zarządzanie na stanowiskach pracy.

"Elastyczność jest niewątpliwie naszą siłą. Staramy się szybko reagować na zmiany, a kiedy trzeba, podejmujemy odważne decyzje. Takie działanie jest niezbędne, aby najsprawniej dopasować się do potrzeb klientów" - dodał prezes.

Ożywienie w branży stopniowo przekłada się już na backlog spółki.

"Nasi partnerzy z branży offshore pozyskali nowe kontrakty, co widać po ich backlogu na koniec ubiegłego roku. Te projekty będą do oddania przez nich dopiero w latach 2020-2021, ale nasze prace jako podwykonawcy, będą prowadzone wcześniej. Powinniśmy odczuć to w końcówce 2018, a także w 2019 roku. Już dziś realizujemy duży kontrakt dla naszego kluczowego partnera z branży offshore" - powiedział wiceprezes Przemysław Milczarek.

W latach 2016 i 2017, około połowy przychodów było realizowane w ramach zamówień od podmiotów zagranicznych.

"Nie powinno się wiele zmienić, choć ze wzrostem rynku offshore, będzie się naturalnie wiązał wzrost eksportu do Skandynawii i Wielkiej Brytanii" - powiedział wiceprezes.

Spółka nie widzi obecnie potrzeby realizacji istotnych inwestycji kapitałowych.

"Planujemy skupić się głównie na dwóch segmentach - konstrukcji dla offshore oraz maszyn dla hutnictwa i metalurgii. Spółka posiada odpowiednie zasoby do realizacji zleceń, obecnie nie planujemy inwestycji kapitałowych" - powiedział Milczarek.

Grupa Zamet, w skład której wchodzą Zamet S.A. (spółka holdingowa) oraz zależne spółki produkcyjne: Zamet Industry, Zamet Budowa Maszyn i Mostostal Chojnice, jest producentem wielkogabarytowych konstrukcji stalowych oraz maszyn i urządzeń dla przemysłu, w tym przemysłu związanego z podwodnym wydobyciem ropy i gazu, górnictwa, budownictwa infrastrukturalnego oraz przemysłowego, a także hutnictwa stali i metali nieżelaznych oraz metalurgii. Akcje Zamet S.A. zadebiutowały na GPW w październiku 2011 r.

Kamila Wajszczuk

(ISBnews)