Farma wiatrowa Majewo zlokalizowana będzie w gminie Milejewo, w powiecie elbląskim. Zgodnie z planem, budowa inwestycji rozpocznie się w lipcu, podano w komunikacie.

Projekt zakłada uruchomienie trzech turbin wiatrowych o łącznej mocy 6 MW. Pierwsza energia wytworzona przez tę farmę zostanie wprowadzona do sieci w czerwcu 2022 r.

"Rozwój nowych mocy wiatrowych na lądzie to jeden z priorytetów inwestycyjnych Taurona w najbliższych latach. Sytuacja na rynku energii - m.in. wysokie ceny emisji CO2 - powoduje, że musimy zdynamizować Zielony Zwrot. Zakup projektów farm wiatrowych z pozwoleniami na budowę, to istotne narzędzie w realizacji naszych planów. W ramach transakcji Tauron ma zagwarantowaną również dostawę turbin oraz budowę całości infrastruktury technicznej farmy" - powiedział wiceprezes Taurona Jerzy Topolski, cytowany w komunikacie.

Aktualnie Tauron dysponuje dziewięcioma farmami: Farma Wiatrowa Zagórze, FW Wicko, FW Marszewo, FW Lipniki, FW Śniatowo, FW Mogilno, FW Inowrocław, FW Dobrzyń, FW Gołdap, w których energię elektryczną wytwarzają 182 turbiny wiatrowe o łącznej mocy 380,75 MW. W ubiegłym roku farmy wiatrowe Taurona dostarczyły około 970 GWh energii elektrycznej, co oznacza 40-proc. wzrost produkcji wobec 2019 r.

Firma rozpoczęła w lutym budowę kolejnej farmy wiatrowej o mocy 30 MW, zlokalizowanej w powiecie piotrkowskim, w województwie łódzkim. Realizacja inwestycji przebiega zgodnie z zaplanowanym harmonogramem. Aktualnie prowadzone są roboty związane z budową infrastruktury elektroenergetycznej. Montaż turbin planowany jest w pierwszym kwartale przyszłego roku, a energia z budowanych tam 15 turbin popłynie w połowie 2022 roku.

Tauron Polska Energia jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej oraz ciepła. Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18% powierzchni kraju i jest największym dystrybutorem energii w Polsce oraz jednym z największych podmiotów gospodarczych w kraju. W skład grupy wchodzą m.in. Tauron Wydobycie, Tauron Wytwarzanie, Tauron Ekoenergia, Tauron Ciepło, Tauron Dystrybucja, Tauron Sprzedaż oraz Tauron Obsługa Klienta.

(ISBnews)