Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 0,69 proc. i wyniósł 31.072,61 pkt.

S&P 500 na koniec dnia stracił 0,84 proc. i wyniósł 3.830,85 pkt.

Nasdaq Composite spadł o 0,81 proc. i zamknął sesję na poziomie 11.360,05 pkt.

"Spodziewamy się, że zmienność na giełdach pozostanie wysoka, ponieważ rynek lawiruje między ryzykiem dalszego wzrostu presji cenowej a prawdopodobieństwem miękkiego lądowania z każdą porcją danych” – powiedział Scott Chronert z Citi w komunikacie.

Reklama

Pogorszenie nastrojów pod koniec poniedziałkowej sesji efekt doniesień agencji Bloomberg, że Apple zamierza spowolnić tempo zatrudniania nowych pracowników i zredukować wydatki w przyszłym roku, żeby sprostać możliwemu spowolnieniu gospodarczemu. Akcje Apple straciły na wartości ponad 2 proc.

"Gdy Apple, z kapitalizacją rynkową na poziomie 2,4 biliona dolarów, odkłada coś na później, zdecydowanie musi to mieć znaczący wpływ na indeksy i przypomina to inwestorom, że spółki muszą przyłożyć się, żeby sprostać nadchodzącym wyzwaniom" - powiedział Peter Bockvar, główny strateg inwestycyjny Bleakley Advisory.

W USA trwa sezon publikacji raportów finansowych za drugi kwartał.

Notowania Goldman Sachs szły w górę w ciągu dnia nawet ponad 5 proc., ale na koniec dnia wzrosty spowolniły do 2,5 proc. Zysk na akcję banku w II kw. wyniósł 7,73 USD, a oczekiwano zysku na akcję w wysokości 6,66 USD.

Akcje Bank of America spadły o 0,1 proc. Zysk na akcję banku w II kw. wyniósł 73 centy. Oczekiwano 75 centów.

Notowania Boeinga spadły o 0,1 proc. pomimo wzrostów w ciągu dnia o 4 proc. Producent samolotów podał, że linie Delta Air Lines złożyły zamówienie na sto samolotów Boeing 737 Max.

Akcje Coinbase rosły o 9 proc. po tym, jak kurs bitcoina rośnie o 4,8 proc. do 22.038 USD.

Paramount Global spadł o 2 proc. Morgan Stanley obniżył rekomendację dla akcji spółki do "niedoważaj" z "równoważ".

Po sesji wyniki za II kw. poda m.in. IBM. W tym tygodniu wyniki za II kwartał podadzą m.in. Johnson & Johnson, Netflix, Lockheed Martin, Tesla, United Airlines, Union Pacific, Verizon.

Według zestawienia prognoz analityków FactSet Research spółki z indeksu S&P 500 odnotują 4,2-proc. wzrost zysku w drugim kwartale. Oczekuje się, że firmy S&P 500 zanotują 10,2-proc. wzrost przychodów w tym okresie. Według szacunków FactSet firmy z indeksu S&P 500 zanotują wzrost zysków o 9,9 proc. w 2022 r.

W czwartek Europejski Bank Centralny opublikuje decyzję ws. stóp procentowych. Od lipcowego posiedzenia EBC będzie publikować komunikat po posiedzeniu o 14.15. Konferencja prasowa prezes Christine Lagarde odbędzie się o 14.45.

Podczas czerwcowego posiedzenia EBC podał, że podwyżki stóp proc. rozpoczną się w lipcu (o 25 pb), kolejna będzie we wrześniu, a ścieżka wzrostu stóp proc. będzie stopniowa i stabilna. Analitycy wskazują, że bank strefy euro stoi przed trudnym zadaniem.

„Nawet jeśli pod koniec tego roku nastąpi łagodna recesja, oczekuje się, że presja inflacyjna przeciągnie się na 2023 rok. To oczywiście zaostrza dylemat decyzyjny dla EBC” – powiedziała Aila Mihr, starsza ekonomistka ds. strefy euro w Danske Bank.

Według analityków ankietowanych przez Bloomberg w tym miesiącu, istnieje 45 proc. szans na recesję w przyszłym roku w strefie euro - to wzrost z 30 proc. zaledwie miesiąc temu.

Rentowność 10-letnich UST rośnie o 8 pb. do 3 proc. Dochodowość 30-letnich obligacji rośnie o 8 pb. do 3,16 proc. Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi -18 pb. Spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi, a 10-letnimi wynosi obecnie 60 pb.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na sierpień są wyceniane po 101,61 USD za baryłkę, po wzroście o 4,11 proc., wrześniowe futures na Brent idą w górę o 4,44 proc. do 105,69 USD/b. (PAP Biznes)