"Transakcja, która oczekuje jeszcze na zatwierdzenie przez węgierski urząd antymonopolowy, to dla grupy znakomita okazja do dalszego rozwoju zrównoważonej produkcji energii, ale też wykorzystania pojawiających się w ramach organizacji synergii. Zakład w Szarvas to jedna z największych tego typu instalacji w Europie Środkowo-Wschodniej, położona w okolicy, gdzie MOL prowadzi operacje poszukiwawczo-wydobywcze. Zebrane doświadczenia grupa będzie w stanie wykorzystać w innych gałęziach swojej działalności, rozwijając portfolio zrównoważonych rozwiązań i wzmacniając wizerunek lidera transformacji energetycznej" - czytamy w komunikacie.

Przejęty przez Grupę MOL zakład zasilany jest odpadami z produkcji mięsa (48 tys. ton rocznie), odpadami resztkowymi - głównie gnojowicą i obornikiem (53 tys. ton) oraz produktami ubocznymi z produkcji rolniczej (18 tys. ton). Wszystkie wykorzystywane w zakładzie surowce pochodzą z okolicznych zakładów i gospodarstw, wynika z materiału.

Węgierski koncern MOL prowadzi działalność w zakresie wydobycia i przerobu ropy naftowej (aktywa produkcyjne ma w 8 krajach, posiada też 4 rafinerie i 2 jednostki petrochemiczne). Od 2004 r. jest notowany na warszawskiej giełdzie. Miał 23,11 mld USD skonsolidowanych przychodów w 2022 r.

(ISBnews)

Reklama