Przychody firmy w bieżącym okresie rozliczeniowym wyniosą około 24 miliardów dolarów, podała firma w środowym oświadczeniu. Prognozy analityków był na poziomie średnio 21,9 miliarda dolarów. Wyniki za czwarty kwartał również były lepsze od szacunków Wall Street.

Źródło sukcesu Nvidii

Przedłużająca się dobra passa Nvidii to wynik nienasyconego popytu na jej akceleratory sztucznej inteligencji, wysoko cenione chipy, które przetwarzają dane dla modeli AI. Technologia ta pomogła w rozpowszechnieniu chatbotów i innych generatywnych modeli sztucznej inteligencji, które mogą tworzyć tekst i grafikę w oparciu o proste podpowiedzi.

Reklama

„Przyspieszone przetwarzanie komputerowe i generatywna sztuczna inteligencja osiągnęły punkt krytyczny” – stwierdził w oświadczeniu dyrektor generalny firmy Jensen Huang. „Popyt rośnie na całym świecie, we wszystkich firmach, branżach i krajach”.

Szaleństwo na giełdzie

Po tym oświadczeniu cena akcji spółki skoczyły w górę aż o 11 proc. przy rosnących obrotach. Wcześniej papiery Nvidii zamknęły sesję w Nowym Jorku na poziomie 674,72 USD, co oznacza wzrost o 36 proc. w skali roku.

Kapitalizacja rynkowa Nvidii wzrosła w tym roku o ponad 400 miliardów dolarów, podnosząc wycenę firmy do 1,7 biliona dolarów. W ocenie inwestorów Nvidia pozostanie głównym beneficjentem boomu obliczeniowego AI, co napędza popyt i wzrost cen akcji spółki.

To sprawiło, że środowy raport był od dawna wyczekiwanym wydarzeniem zarówno dla Wall Street, jak i świata technologii.

Wyniki Nvidii za czwarty kwartał

ikona lupy />
Jednostka centrum danych Nvidii odnotowała gwałtowny wzrost przychodów / Bloomberg

W czwartym kwartale finansowym, który zakończył się 28 stycznia, przychody Nvidii wzrosły ponad trzykrotnie, do 22,1 miliarda dolarów. Zysk z wyłączeniem niektórych pozycji wyniósł 5,16 dolara na akcję (EPS).

Wyniki pokazane w raporcie są znacznie lepsze od oczekiwań analityków, którzy przewidywali sprzedaż na poziomie około 20,4 miliarda dolarów i zysk na poziomie 4,60 dolarów na akcję.

Dział centrów danych Nvidii, obecnie zdecydowanie największe źródło sprzedaży, wygenerował 18,4 miliarda dolarów przychodów, co stanowi wzrost o 409 proc. w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej. Chipy do gier wygenerowały sprzedaż o wartości 2,87 miliarda dolarów.