Przez większość roku cena bitcoina była na poziomie powyżej 80 tys. USD, z wyjątkiem kilku krótkich spadków poniżej tej wartości. Ale po decyzji Trumpa największa kryptowaluta spadła o 4 proc. do poziomu 76 221 USD, według Coin Metrics. Jest to cena o prawie 30 proc. niższa od styczniowego szczytu wszech czasów. Inne kryptowaluty zanotowały jeszcze większe straty. Ether i Solaną spadły odpowiednio o 8 proc. i 6 proc..

Bitcoin wskaźnik nastrojów rynkowych

Ja zauważa CNBC, bitcoin często postrzegany jest przez inwestorów jako wiodący wskaźnik nastrojów rynkowych. W zeszłym tygodniu, gdy cała giełda leciała w dół, kryptowaluta przeciwstawiła się załamaniu rynku, utrzymując się w przedziale 82 000–83 000 USD. Pod koniec tygodnia zanotowała nawet niewielki wzrost.

Spadek wartości bitcoina wywołał falę zamykania długich pozycji na kryptowalucie, ponieważ inwestorzy obstawiający wzrost jego ceny zostali zmuszeni do sprzedaży swoich aktywów, aby pokryć straty. W ciągu ostatnich 24 godzin zamknięte długie pozycje na bitcoine miały wartość ponad 247 milionów dolarów, według CoinGlass. W tym samym czasie Ether odnotował 217 milionów dolarów likwidacji długich pozycji.

Długa pozycja na rynku finansowym, to nic innego jak zakład, że instriment bazowy będzie zwyżkował. Krótka pozycja zakłada spadek. Inwestor znajdujący się w pozycji długiej, nominalnie zarabia, gdy cena instrumentu bazowego rośnie. W momencie wygaśnięcia kontraktu, gdy cena jest wyższa od tej z momentu zawarcia kontraktu inwestor zarabia. W przypadku, gdy cena zamkniecie długiej pozycji jest poniżej otwarcie kontraktu, inwestor traci.

Świat stracił 7,46 biliona dolarów

CNBC przypomina, że w ciągu dwóch sesji po ogłoszeniu wprowadzenia ceł wartość rynkowa akcji światowych spadła o 7,46 biliona dolarów, według kapitalizacji rynkowej indeksu S&P Global Broad Market Index, zgodnie z danymi S&P Dow Jones Indices.

W kwocie tej 5,87 biliona dolarów strat przypadło na amerykański rynek akcji. Pozostałe 1,59 biliona dolarów to straty na innych głównych rynkach światowych.

W 2025 r. wartość bitcoina spadła o 15 proc. i, o ile nie pojawi się katalizator związany z kryptowalutami, oczekuje się, że największa kryptowaluta nadal będzie podążać za cenami akcji, ponieważ obawy związane z globalną recesją przyćmiewają wszelkie sprzyjające czynniki regulacyjne, z których kryptowaluty miałyby skorzystać w tym roku - zauważa CNBC.

Źródło: CNBC