Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł 1985 pkt, czyli 9,36 proc. i wyniósł 23 185,62 pkt. S&P 500 zyskał 9,29 proc. i wyniósł 2711,02 pkt. Nasdaq Comp. poszedł w górę 9,35 proc. do 7874,88 pkt.

Prezydent Donald Trump ogłosił w piątek niedługo przed końcem sesji na nowojorskich giełdach wprowadzenie w USA stanu nadzwyczajnego w związku z epidemią koronawirusa. Krok ten pozwoli na uruchomienie większych funduszy federalnych na walkę z Covid-19 i przekazanie ich do dyspozycji władz stanowych.

Do podjęcia takiej decyzji nakłaniali Trumpa zarówno Republikanie, jak i Demokraci. Prezydent USA zaapelował do kierownictwa szpitali o wdrożenie planów awaryjnych.

Reklama

>>> Czytaj też: Trump ogłasza stan nadzwyczajny w USA. Zapowiada pół miliona testów na Covid-19

Ogłoszenie stanu nadzwyczajnego oznacza, że na zwalczanie epidemii koronawirusa przekazana zostanie kwota około 40 mld dolarów - twierdzi dziennik "New York Times".

Wcześniej spikerka Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych Nancy Pelosi powiedziała, że amerykańscy deputowani i Biały Dom są bliscy porozumienia w sprawie tego, jak zmniejszyć negatywne skutki ekonomiczne rozwoju epidemii koronawirusa.

"Doszliśmy do porozumienia w większości spraw, które nas różniły" - powiedziała Pelosi w czwartek wieczorem dziennikarzom.

Po ogłoszeniu stanu wyjątkowego tempo wzrostów na nowojorskich giełdach wyraźnie nabrało na sile, chociaż już wcześniej, na fali nieoficjalnych informacji, że Trump podejmie tę decyzję, główne indeksy mocno zyskiwały.

Ze spółek rósł kurs akcji Apple po tym, jak analitycy Wells Fargo podnieśli rekomendację dla tego technologicznego giganta.

W górę szły też kursy przewoźników lotniczych, w tym Delty Airlines, United i American Airlines.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zaprezentowanych w piątek rano, na świecie zainfekowanych jest już ponad 135 tys. ludzi w ponad 120 krajach świata, a ponad 4,9 tys. z nich zmarło. WHO ogłosiło w środę, że tempo rozprzestrzeniania się koronawirusa spełnia warunki pandemii.

>>> Czytaj też: Stan zagrożenia epidemicznego w Polsce. Wszystko, co trzeba wiedzieć