W tym tygodniu największy cyfrowy token wzrósł aż o 5,2 proc. do wartości 39 588 dolarów. Zyskami może pochwalić również największy rywal bitcoina - ether. Ruch na kryptowalutach zaowocował wzrostem Bloomberg Galaxy Crypto Index o 8 proc. Mimo to część ekspertów śledzących rynek krytpowalut uważa, że hossa na rynku bitcoina właśnie wyhamowała.

Musk podpalił rynek

Falę spadkową zapoczątkowała decyzja Tesli o wstrzymaniu możliwości zakupu aut za bitcoiny, których „wydobywanie”, zdaniem Elona Muska, powoduje nadmierne zużycie energii. Dodatkowo zaostrzenie kursu Chin wobec kryptowalut przyspieszyło wyprzedaż – wielu inwestorów lewarowych, nastawionych na szybki i pewny zysk, zaczęło zamykać swoje pozycje.

Bitcoin jest obecnie o około 25 000 dolarów tańszy niż w połowie kwietnia, kiedy jego wartość zbliżyła się do rekordowych 65 000 dolarów. Od tego momentu wartość ponad 7000 tokenów śledzonych przez CoinGecko spadła o około 800 miliardów dolarów do 1,76 biliona dolarów w porównaniu z majowym szczytem.

Mimo ostatniego gwałtownego załamania wartości długoterminowe inwestowanie w krytpowaluty nadal przynosi duże zyski. Bitcoin wzrósł o 342 proc. w ciągu ostatniego roku, ether o ponad 1000 proc., a inwestycja w dogecoiny przyniosła około 14 000 proc