Wśród prywatnych banków, które zaangażowały się w projekt, znalazły się m.in. UBS Group, Credit Suisse Group, Accenture oraz Natixis. Eksperyment zostanie przeprowadzony pod auspicjami Hubu Innowacji Banku Rozrachunków Międzynarodowych (BIS) z Bazylei.

Projekt ma na celu przyjrzenie się temu, jak będą działać rozliczenia dwóch hurtowych walut cyfrowych emitowanych przez banki centralne, w tym wymiana instrumentów finansowych na cyfrowe euro.

„Grupa G20 wzmocnienie płatności transgranicznych uczyniła swoim priorytetem” – skomentował szef Hubu Innowacji BIS Benoit Coeure. Nasz eksperyment wpisuje się w ten cel poprzez zbadanie, jak hurtowa waluta cyfrowa emitowana przez banki centralne może zwiększyć prędkość, efektywność i przejrzystość w rozliczeniach międzynarodowych – wyjaśnił Coeure.

Instytucje zaznaczyły, że to tylko testy. Szwajcarski Bank Narodowy (SNB) oraz Bank Francji podkreśliły, że przeprowadzony test nie powinien być postrzegany jako wyraz zaangażowania się tych banków w emisję hurtowej waluty cyfrowej.