Skopje – jedyna stolica europejska, która cofnęła się w czasie [ZDJĘCIA]
Minęły trzy lata od ogłoszenia wielkiego projektu rewitalizacji stolicy Macedonii przez premiera tego kraju Nikolę Gruewskiego. Uciekając przed socjalistycznymi emblematami, a w pogoni za "europejską dumą", ulice Skopje zmieniły się w stylu, o jakim Stary Kontynent już dawno zapomniał.
.
1 Kiedy dziennikarze z całego świata otrzymali plany projektu „Skopje 2014” trzy lata temu, wielu z nich pomyślało sobie, że to jakiś żart – napisał niedawno portal "The Atlantic". Projekt jest dziś na ukończeniu a zakątek Bałkanów zachłysnął się "szokiem nowości”, jak pisze portal. Pomysł Gruewskiego różni się jednak od wizji większości burmistrzów europejskich miast, którzy aby przyciągnąć turystów stawiają na modernistyczne muzea albo sale koncertowe i stadiony piłkarskie.
ShutterStock
2 Stolica kraju, który odzyskał niepodległość dopiero 22 lata temu, ma tylko 0,5 mln mieszkańców. Położona jest nad rzeką Wardar i jest jednocześnie największym miastem Byłej Jugosłowiańskiej Republiki Macedonii, do tej pory nazywanej tak na forum ONZ. Tylko pod warunkiem przyjęcia tej nazwy, Grecja zgodziła się na wstąpienie kraju do wspólnoty narodów. Konflikt grecko-macedoński ma wiele płaszczyzn. Grecja nie chciała uznać nazwy Republika Macedonii m.in. z powodu obaw o tendencje separatystyczne dużej macedońskiej mniejszości na terenie swojego kraju. Oprócz Grecji wielu rdzennych Macedończyków zamieszkuje też tereny Bułgarii i Albanii, a dzisiejsza Republika zajmuje obecnie ułamek regionu tradycyjnie uznawanego za Macedonię.
ShutterStock
3 Rewitalizacja stolicy była potrzebna, aby zamienić miasto pełne smutnej, niszczejącej socrealistycznej architektury w stolicę pełną sztuki, przyciągnąć turystów i poprawić wizerunek kraju kandydującego do UE. A także po to, aby odbudować miasto po trzęsieniu ziemi w 1963 roku. Główne założenia projektu to odbudowa obiektów rządowych, budowa muzeów oraz... postawienie ponad 40 pomników narodowych bohaterów i postaci historycznych.
ShutterStock
4 W centrum miasta, przy głównym placu trwa budowa nowego centrum rządowo-kulturalnego. Nad rzeką Wardar wznoszone są nowe budynki (m.in. Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Muzeum Archeologiczne widoczne na zdjęciu), niekiedy nawiązujące do starych obiektów, stojących w tym miejscu do czasu trzęsienia ziemi.
ShutterStock
5 W wyniku realizacji projektu Skopje 2014 wokół centralnego placu miasta stanęło wiele pomników przypominających o świetlanych czasach macedońskiej historii. Wśród nich są XIX-wieczni macedońscy bohaterowie, średniowieczny car Samuel (którego Bułgarzy również uważają za swojego), bizantyjski cesarz Justynian I, który urodził się w Skopje. Obok – dwaj świeci: Cyryl i Metody, którzy stworzyli cyrylicę. Centrum sceny przypadło monumentalnemu posągowi Aleksandra Wielkiego z brązu. Grecki wódz otoczony jest wojownikami, których z kolei otacza konstrukcja tańczącej fontanny z rzeźbami lwów.
ShutterStock
6 Nadal prowadzone są prace renowacyjne starszych konstrukcji. Choć projekt często krytykowany jest jako "nacjonalistyczny historyczny kicz", Skopje zaczyna wracać do "swoich lepszych czasów". Koszty rewitalizacji miasta szacuje się w przedziale 80-500 mln euro. Macedonia to kraj z 35-proc. bezrobociem.
ShutterStock
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Powiązane
Reklama
Reklama