Drogo za wykształcenie? 11 krajów, gdzie koszty studiów są najwyższe
Ile naprawdę kosztuje czesne na studiach? Ile procent dochodu mieszkańca w poszczególnych krajach stanowią te koszty? W rankingu przeprowadzonym przez Business Insidera na podstawie danych zebranych przez Expert Market pojawiają się kraje w których rodzice są w stanie przeznaczyć ponad 90 proc. swoich dochodów, aby móc wykształcić swoje dzieci.
Ile naprawdę kosztuje czesne na studiach? Ile procent dochodu mieszkańca w poszczególnych krajach stanowią te koszty? W rankingu przeprowadzonym przez Business Insidera na podstawie danych zebranych przez Expert Market pojawiają się kraje w których rodzice są w stanie przeznaczyć ponad 90 proc. swoich dochodów, aby móc wykształcić swoje dzieci.
1
Gdybyśmy spytali ludzi, gdzie są najdroższe wyższe uczelnie, większość z nich odpowiedziałaby: w Stanach Zjednoczonych i w Wielkiej Brytanii. Wymienione kraje dysponują szkołami, które regularnie wygrywają wszelkie rankingi i od lat zajmują większość czołowych miejsc. Za jakością kształcenie idzie też wysokie czesne. Opłaty za możliwość zdobycia wyższego wykształcenia są bardzo duże.
Pojawia się pytania – ile rzeczywiście kosztuje czesne? Ile procent dochodu mieszkańca w poszczególnych krajach zajmuje opłata za studia. W rankingu przeprowadzonym przez Business Insidera na podstawie danych zebranych przez Expert Market pojawiają się kraje w których rodzice są w stanie przeznaczyć ponad 90 proc. swoich dochodów, aby móc wykształcić swoje dzieci.
Oto 11 krajów, gdzie wyższa edukacja jest rzeczywiście najdroższa.
Bloomberg
2 całkowity koszt czesnego: 24 tys. dolarów Procent dochodów wydane na czesne – 18 proc.Japonia ma 500 szkół wyższych w całym kraju. Państwo utrzymuje czesne niższe niż w innych krajach. Jednak, szkolnictwo wyższe w Japonii skupia się na naukach ścisłych i technicznych, co oznacza, że wiele nauk humanistycznych nie jest dotowanych i studenci wyjeżdżają za granicę na studia.
Bloomberg / Akio Kon
3 Całkowity koszt czesnego: 35 tys. dolarów Procent dochodów wydane na czesne – 36 proc. Niewielki Singapur ma tylko pięć uniwersytetów publicznych i opłaty dla studentów szkoł medycznych i technicznych są naturalnie bardzo wysokie. Jednak, Singapur jest trzecim najbogatszym krajem świata i wysokie dochody oznaczają, że rodzice wydają niewiele ponad jedną trzecią swoich wynagrodzeń na studia dzieci.
ShutterStock
4 Całkowity koszt czesnego – prawie 24 tys. dolarów Procent dochodów wydane na czesne – 48 proc. W 2009 roku w Wilnie miały miejsce protesty przeciwko reformom edukacyjnym. Nic jednak to nie dało i rodzice są zmuszeni płacić prawie połowę swojej pensji na opłacenie studiów wyższych swoich dzieci.
ShutterStock
5 Całkowity koszt czesnego – prawie 23 tys. dolarów Procent dochodów wydane na czesne – 52 proc. Był czas kiedy Ukraina miała więcej uniwersytetów niż Włochy, Francja, Niemcy, Polska i Belgia razem wzięte. Obecnie z 900 szkół zostało 200. Wiele z nich współpracuje z wojskiem, więc jego absolwenci mogą iść do armii po skończeniu szkoły.
ShutterStock
6 Całkowity koszt czesnego – prawie 92 tys. dolarów Procent dochodów wydane na czesne – 53 proc. Stany Zjednoczone słyną z prestiżowych uczelni z horrendalnymi opłatami. Pensje w USA rosną, to nie nadążają jednak do wciąż wyższego czesnego. Wyższe wykształcenie staje się czymś, co można sobie pozwolić tylko elity – takie opinie nie są odosobnione.
ShutterStock
7 Całkowity koszt czesnego – ponad 18 tys. dolarów Procent dochodów wydane na czesne – 55 proc. Kraj ma około 20 uniwersytetów i opłaty są konkurencyjne w stosunku do reszty świata. Jednak w kraju, gdzie średnia płaca wynosi miesięcznie 470 dolarów, opłaty są bardzo wysokie. Oznacza to, bez stypendiów lub pożyczek, rodzice wydają ponad połowę swoich zarobków na czesne.
ShutterStock
8 Całkowity koszt czesnego – ponad 23 tys. dolarów Procent dochodów wydane na czesne – 73 proc. Potężna fala protestów studenckich w latach 2011-2013 - nazwana "Chilijską Zimą" – próbowała wpłynąć na obniżenie kosztów studiów. Efektem był system tanich kredytów ha studia. Biedniejszych rodzin nadal nie stać, aby wysłać dzieci na studnia.
Bloomberg / Morten Andersen
9 Całkowity koszt czesnego – ponad 38 tys. dolarów Procent dochodów wydane na czesne – 76 proc. Rząd estoński uznał w roku 2011, że rozwój nauki i technologii będzie narodowym priorytetem. Stawiają na kierunki techniczne i nauki ścisłe. Niestety rosną też opłaty za studia.
Inne
10 Całkowity koszt czesnego – ponad 25 tys. dolarów Procent dochodów wydane na czesne – 86 proc. Rumunia ma ogromną koncentrację studentów w zakresie nauk ścisłych, a także medycyny, w ramach ich systemu szkolnictwa wyższego. Jednakże, ponieważ przeciętny człowiek zarabia tylko 651 dolarów miesięcznie, więc tylko bogaci są w stanie pozwolić sobie na uniwersytet dla swoich dzieci.
ShutterStock
11 Całkowity koszt czesnego – ponad 34 tys. dolarów Procent dochodów wydane na czesne – 92 proc. Węgierscy rodzice wydają prawie równowartość całego prawie przeciętnego wynagrodzenia na opłaty za studia. Umożliwia to zdobycie wykształcenia tylko osobom o wyższych dochodach, mającym oszczędności lub w dużym stopniu uzależniają od kredytów.
ShutterStock
Powiązane
Reklama
Reklama