"Rada nadzorcza poprosiła zarząd o rewizję strategii i powrót z nią do końca października. W tej chwili dokonujemy jej przeglądu" - powiedziała Wasilewska-Semail podczas konferencji prasowej.

Dodała jednak, że "nowa strategia to kwestia redefinicji, nie będzie nowego otwarcia strategicznego".

Według Wasilewskiej-Semail, po przeglądzie strategii spółka będzie mogła powiedzieć, ile zewnętrznego finansowania potrzebuje i w jakim stopniu będzie ono dostępne.

"Nie jesteśmy zmuszeni do emisji akcji, jest to najdroższe źródło pozyskania kapitału. Będziemy patrzyli głównie na wewnętrzne źródła finansowania" - zadeklarowała prezes.

Reklama

Dodała jednak, że Rafako przyjrzy się, które ze źródeł zewnętrznego finansowania są dostępne i jaki jest ich koszt. Dopiero wtedy spółka będzie mogła powiedzieć, czy i w jakim zakresie potrzebuje "wyjść do akcjonariuszy czy nowych inwestorów".

"Prawdą jest, że spółka rozważa emisję. Pracujemy nad dokumentacją pod emisję, gdyby ona była potrzebna. Nie jest jednak w tej chwili jednak pisany prospekt, tworzymy materiały, które mogą go wesprzeć" - powiedziała prezes.

>>> Czytaj też: Rafako ma umowę z Hitachi Zosen Inova na dostawę kotła na kwotę 11,2 mln euro

"Zaczynamy myśleć o możliwościach wypłaty dywidendy, to półrocze było dobre. Wypłata dywidendy nie jest niemożliwa, ale na pewno będziemy myśleć o jej wypłacie jeszcze nie w kontekście 2015 r., bo teraz głównym celem jest ustabilizowanie wyników spółki. Chcemy wrócić na ścieżkę, która będzie pozwalała na wypłatę dywidendy" - podsumowała prezes.

Rada Nadzorcza Rafako powołała Agnieszkę Wasilewską-Semail na stanowisko prezesa zarządu na początku tego tygodni. Spółka podkreśliła wówczas, że zmiany w zarządzie są zgodne ze strategią Rafako, która oprócz kontynuacji realizowanych obecnie projektów w sektorze energetyki, chce skupić swoje działania na stworzeniu nowoczesnych struktur organizacyjnych i finansowych celem realizacji strategii stabilnego wzrostu.

Agnieszka Wasilewska-Semail zajmowała kierownicze stanowiska w obszarach bankowości korporacyjnej, transakcyjnej, instytucji finansowych oraz operacji w Bank Brussels Lambert, Kredyt Banku, ING Banku Śląskim i Banku Handlowym. Na przestrzeni kilku ostatnich lat zaangażowana była m.in. w restrukturyzację grupy Polimex-Mostostal oraz strukturyzację finansowania i realizacji największych projektów w branży energetycznej (Kozienice, Opole, Jaworzno), podano również.

Rafako S.A. jest największym w Europie producentem kotłów oraz urządzeń ochrony środowiska dla energetyki. Oferuje generalną realizację bloków energetycznych opalanych paliwami kopalnymi. Większościowym akcjonariuszem spółki (61%, bezpośrednio i pośrednio) jest PBG w upadłości układowej.