"Rozwiązania służące do zarządzania zapotrzebowaniem na energię mają być jednym z efektów współpracy Intela, światowego lidera w dziedzinie komputerowych innowacji oraz Grupy Energa, koncentrującej się na rozwoju inteligentnych rozwiązań. Przedstawiciele obu firm ustalili zakres dalszych działań będących efektem podpisanego w sierpniu listu intencyjnego" - czytamy w komunikacie.

Przedstawiciele obu firm ustalili, że w pierwszej fazie wspólne działania będą zmierzać do opracowania urządzeń peryferyjnych opartych na komponentach IoT Intela (m.in. procesor Quark z systemem Windriver i McAfee), stworzenia oprogramowania integrującego prace tych urządzeń i funkcjonującego w chmurze internetowej, a także zestaw aplikacji mobilnych umożliwiających odbiorcy bieżące monitorowanie i analizę zużycia energii oraz korzystanie przez odbiorców energii i prosumentów z możliwości, jakie stworzy rozwój rynku energetycznego. Przewiduje się, że program pilotażowy nowego urządzenia zostanie rozpoczęty w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Intel jest światowym liderem w dziedzinie komputerowych innowacji. Firma projektuje i buduje kluczowe technologie, które stanowią fundament urządzeń komputerowych współczesnego świata. Intel jest także liderem społecznej odpowiedzialności biznesu oraz zrównoważonego rozwoju i jako pierwsza firma na świecie oferuje w sprzedaży „bezkonfliktowe" mikroprocesory.

Grupa Energa jest trzecim największym zintegrowanym operatorem systemu dystrybucyjnego (OSD) w Polsce pod względem wolumenu dostarczanej energii. Sieć dystrybucyjna składa się z linii energetycznych o łącznej długości ponad 190 tys. km i obejmuje swoim zasięgiem obszar blisko 77 tys. km2, co stanowi ok. 25 proc. powierzchni kraju. Ponadto, Grupa Energa jest jednym z trzech największych sprzedawców energii elektrycznej w Polsce pod względem ilości energii sprzedawanej do odbiorców końcowych, z udziałem w rynku około 15 proc.

Reklama

>>> Czytaj tez: Nasze życie we współczesnym internecie. Lajk i po kłopocie