Szefowa polskiego rządu i kanclerz Niemiec w niedzielę w Hanowerze wezmą udział w ceremonii otwarcia targów przemysłowych Hannover Messe. Po oficjalnej ceremonii otwarcia targów dojdzie do spotkania Szydło i Merkel.

Pytana w sobotę w TVP czego dotyczyć będzie ta rozmowa premier odpowiedziała: "Spotykamy się w szczególnym dniu, bo jutro są wybory we Francji i na pewno będziemy miały okazję o tym porozmawiać. W momencie gdy będzie nasza kolacja będą pewnie znane pierwsze wyniki".

"Ale będziemy też pewnie rozmawiać o tym co w tej chwili absorbuje polityków europejskich. Za tydzień w Brukseli jest szczyt Rady Europejskiej, na którym mamy przyjąć założenia, instrukcje związane z Brexitem. Mamy też sporo wzajemnych spraw bilateralnych" - powiedziała Szydło.

Premier zapowiedziała, że będzie też chciała zwrócić uwagę na sposób w jaki niemieckie media przekazują informacje o Polsce. "Liczylibyśmy na to, chcielibyśmy, by media niemieckie nieco inaczej, a przede wszystkim uczciwie nas traktowały" - podkreśliła.

"Na pewno będziemy rozmawiać o problemie migracji, bo to jest jeden z ważnych tematów prezydencji maltańskiej. Tyle tylko, że stanowisko Polski jest odmienne niż stanowisko niemieckie. My uważamy, że problem migracyjny można rozwiązać w ten sposób aby zwiększyć pomoc humanitarną, ażeby rozwiązywać ten problem tam gdzie się rodzi" - dodała.

Przypomniała o polskich inicjatywach - m.in. dotyczących odbudowy mieszkań dla osób poszkodowanych w konflikcie w Syrii (ma na to zostać przeznaczonych 4 mln zł) i wsparciu poszkodowanych w czasie wojny dzieci - przekazano na to 1,5 mln zł.