"Polska branża leasingowa dzięki wysokiemu poziomowi finansowania przedsiębiorstw awansowała z 7. na 5. miejsce w europejskim rankingu. To najwyższa lokata zajmowana przez polską branżę leasingową w historii" - czytamy w komunikacie.

"Wynik polskiego sektora leasingowego i jego awans w Europie szczególne nas cieszy w kontekście 15. rocznicy przystąpienia przez Polskę do struktur Unii Europejskiej. Rosło znaczenie leasingu, jako formy wsparcia w pozyskiwaniu środków unijnych" – zaznaczył, cytowany w komunikacie dyrektor generalny Związku Polskiego Leasingu Andrzej Bugajski. "Patrząc z perspektywy krajowej, przez ostatnie 25 lat transformacji polska branża leasingowa wspierała procesy rozwojowe naszej gospodarki. Bez leasingu przedsiębiorstwa nie miałyby szans na niezbędne im maszyny i urządzenia czy środki transportu, a gospodarka na modernizację" - dodał.

ZLP wskazał, że wyniki europejskiej branży leasingowej różnią się w zależności od rodzaju finansowanych aktywów, chociaż zarówno rynek nieruchomości, jak i ruchomości wykazały wzrosty w 2018 roku. "Ten pierwszy urósł o 3,2 proc., drugi trzy razy szybciej (9,8 proc.)" - podano.

Dodano, że również wyniki poszczególnych europejskich rynków są znaczne zróżnicowane. Niektóre zanotowały niewielkie spadki, a w innych nastąpił dwucyfrowy wzrost, w tym w Polsce, gdzie odnotowano blisko 22 procentową dynamikę rok do roku.

"Zyskał rynek leasingu pojazdów, poprawiając wynik o 5,9 proc. w stosunku do 2017 roku, jednak jak wskazuje Leaseurope, jest to rezultat nieco słabszy w stosunku do poprzednich lat" - podano w komunikacie. Dodano, że "z analizy europejskiej organizacji pokazują, że nowe normy emisji spalin, które weszły w życie w 2018 r. prawdopodobnie będą miały wpływ na tę część rynku leasingu w kolejnych miesiącach".

Związek Polskiego Leasingu (ZPL) reprezentuje 90 proc. rynku leasingu w Polsce, która skupia 30 podmiotów. Związek zrzesza głównie firmy leasingowe, ale także firmy i organizacje związane z rynkiem wynajmu w tym, Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów. ZPL jest aktywnym członkiem europejskiej organizacji »Leaseurope«, w której skład wchodzi 45 związków z 32 krajów Europy.

>>> Czytaj też: Jakie błędy popełniliśmy przy wykorzystaniu pieniędzy z Unii?