Waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych w 2019 roku była najwyższa w ciągu ostatnich 5 lat. Zdaniem Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych została stworzona głównie z myślą o najuboższych seniorach. Ma też uchronić osoby podbierające świadczenia przed inflacją.

Minimalna emerytura i renta 2019

Najniższe świadczenia emerytalno-rentowe zostały podniesione o co najmniej 70 zł, czyli znacznie powyżej wartości, która wynika z ustawowego prognozowanego wskaźnika waloryzacji.

Oznacza to, że minimalna emerytura w 2019 roku wyniesie 1100 zł brutto. Z podwyżki skorzysta ok. 6,2 mln emerytów. W latach 2016-19 najniższe świadczenia dla seniorów wzrosły o jedną czwartą.

1100 zł otrzymają także ci, którzy pobierają najniższą rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, rentę rodzinną i socjalną.

Reklama

Renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wyniesie 825 zł.

Zgodnie z ogłoszoną przez PiS "piątką Kaczyńskiego", w maju wszystkim emerytom i rencistom wypłacona zostanie też tzw. trzynasta emerytura w wysokości 1100 zł brutto.

>>> Czytaj też: PPK bez limitu 30-krotności średniej pensji. Przedsiębiorcy mają problem

Pensja minimalna 2019

Od początku 2019 roku wzrosły także wyraźnie minimalne pensje. Najniższa godzinowa stawka dla zleceniobiorców i samozatrudnionych wynosi 14,70 zł brutto. Oznacza to, że wynagrodzenie minimalne to dziś 2250 zł brutto, czyli ok. 1 634 zł na rękę. W zeszłym roku wynosiła ona 2100 zł brutto.

Nowe stawki obejmują aż 1,47 mln osób. To tyle osób w Polsce zarabia na poziomie nie przewyższającym ustawowego minimum.

To nie koniec zmian dotyczących minimalnego wynagrodzenia. Z podstawy wynagrodzenia, która jest obecnie przyjmowana do obliczania minimalnej pensji, mają zostać wyłączone kolejne jej składniki. Od 2017 roku nie jest wliczany dodatek za pracę nocą.

>>> Polecamy: Trzynastki także dla tych, którzy otrzymują groszowe emerytury