W poniedziałek pierwszy frachtowiec zbożowy opuścił ukraiński port w Odessie po tym, jak eksport żywności z Ukrainy zatrzymał się na całe miesiące z powodu wojny wywołanej przez Rosję.

Ponieważ Ukraina jest głównym eksporterem produktów zbożowych i słonecznikowych, brak ukraińskiego eksportu jest bardzo odczuwalny na rynkach światowych, gdzie niebotyczne ceny i wąskie gardła w dostawach podsycają obawy o recesję gospodarczą, a nawet głód w niektórych częściach świata.

Ograniczenia eksportu

Reklama

Ale brakujące ukraińskie towary to tylko wierzchołek góry lodowej na pogrążających się w chaosie światowych rynkach żywności. Kilka krajów, w tym Rosja, wstrzymało eksport niektórych artykułów spożywczych i nawozów w celu ochrony dostaw na własne rynki, co spowodowało szerszy wpływ na globalną podaż żywności.

Według raportu Food & Fertilizer Export Restrictions Tracker, opracowanego przez Międzynarodowy Instytut Badawczy Polityki Żywnościowej, 20 krajów na świecie obecnie zakazuje eksportu 30 produktów spożywczych, a kolejne sześć nałożyło poważne ograniczenia na eksport niektórych produktów. Skutki są najbardziej odczuwalne w biedniejszych krajach Afryki i Bliskiego Wschodu, które są zazwyczaj uzależnione od importu żywności.

Żywieniowy protekcjonizm

Jednym z tych państw Kazachstan. Ten znaczący producent zbóż w odpowiedzi na kryzys stosuje bardzo protekcjonistyczną strategię, która mocno dotyka kraje Azji Środkowej.

Kraje Afryki Północnej i mieszkańcy Kaukazu również cierpią z powodu problemów z importem żywności, ponieważ wiele z nich było uzależnionych od rosyjskiego i ukraińskiego zboża oraz ogólnie rynków światowych.

Indie, Iran czy Turcja znajdują się na obu końcach równania ograniczając eksport i będąc jednocześnie w znacznym stopniu dotkniętym zakazem eksportu w innych miejscach.

ikona lupy />
Wpływ wojny w Ukrainie na kryzys żywnościowy na świecie / statista.com