Porozumienie USA i UE ws. stali

Według osób zaznajomionych z planami, tymczasowe porozumienie polityczne (tzw. Globalne Porozumienie ws. Stali i Aluminium) ma zostać ogłoszone 20 października na szczycie w Waszyngtonie. Porozumienie ma zakończyć konflikt handlowy zapoczątkowany jeszcze za czasów Trumpa.

Jak wcześniej podał Bloomberg, w nowej umowie opłaty będą skupiać się przede wszystkim na imporcie z Chin, które korzystają z praktyk nierynkowych. Zakres środków, w tym inne kraje uwzględnione w umowie, oraz poziom ceł, są nadal przedmiotem dyskusji.

Reklama

Oczekuje się również, że umowa zapewni ramy dla innych państw, które będą chciały przyłączyć się do porozumienia w przyszłości.

ikona lupy />
Deficyt handlowy Europy z Chinami gwałtownie wzrósł / Bloomberg

Spór handlowy od czasów Donalda Trumpa

Porozumienie ma na celu zakończenie sporu, który rozpoczął się, gdy prezydent Donald Trump nałożył cła na import metali z Europy, powołując się na ryzyko dla bezpieczeństwa narodowego.

Nieosiągnięcie porozumienia do 31 października oznaczałoby, że cła nałożone na eksport między UE a USA o wartości 10 mld dol. automatycznie powrócą w życie na początku 2024 roku.

Od 2018 r. Stany Zjednoczone nałożyły cło na import stali w wysokości 25 proc., a UE w ramach własnych środków ochronnych stosuje mniej więcej taki sam poziom ceł na importowaną stal.