Inflacja w Polsce w lipcu 2024

Główny Urząd Statystyczny poinformował w środę, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu 2024 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 4,2 proc. (przy wzroście cen usług o 6,2 proc. i towarów o 3,5 proc.). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 1,4 proc. (w tym towarów o 1,6 proc. i usług o 1,1 proc.).

"Zgodnie z finalnymi danymi inflacja CPI w Polsce zwiększyła się w lipcu do 4,2 proc. r/r wobec 2,6 proc. w czerwcu, kształtując się zgodnie ze wstępnym szacunkiem GUS" - napisał w komentarzu Olipra.

Reklama

Prognozy Credit Agricole na temat inflacji w Polsce

Według niego opublikowane w środę dane GUS są spójne ze scenariuszem Credit Agricole zakładającym, że inflacja utrzyma się znacząco powyżej górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego (2,5 proc. +/- 1 pkt proc.) do sierpnia 2025 r. "Tym samym oczekiwana przez nas ścieżka inflacji w najbliższych kwartałach jest spójna z prognozą stóp procentowych NBP, zgodnie z którą ich pierwsza obniżka nastąpi w III kw. 2025 r." - wskazał.

Wyjaśnił, że główną przyczyną wzrostu inflacji było odmrożenie cen gazu i prądu w lipcu, które zwiększyły się w lipcu odpowiednio o 19,9 proc. m/m i 16,8 proc., co znalazło odzwierciedlenie w wyraźnie wyższej dynamice cen nośników energii (10,1 proc. r/r w lipcu wobec -1,6 proc. w czerwcu).

Odmrożenie cen energii jako główny czynnik wzrostu inflacji

Ekonomista ocenił, że do wzrostu inflacji przyczyniła się również wyższa dynamika cen żywności i napojów bezalkoholowych (3,2 proc. r/r w lipcu wobec 2,5 proc. w czerwcu) oraz wyższa inflacja bazowa, która zgodnie z naszymi szacunkami zwiększyła się w lipcu do 3,8 proc. r/r wobec 3,6 proc. w czerwcu. Dodał, że przeciwny wpływ na inflację miała natomiast niższa dynamika cen paliw (1,2 proc. r/r w lipcu wobec 1,6 proc. w czerwcu).

"Szacowana przez nas miesięczna dynamika cen bazowych w lipcu (0,4 proc.) ukształtowała się powyżej wzorca sezonowego (ok. 0,2 proc.), co wskazuje na utrzymującą się podwyższoną presję inflacyjną w polskiej gospodarce" - zauważył Olipra. Uznał, że przyspieszenie miesięcznego tempa wzrostu cen bazowych w istotnym stopniu było związane ze znacznymi podwyżkami opłat eksploatacyjnych (zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków). "Ceny w kategorii +zaopatrywanie w wodę+ wzrosły w lipcu o 3,1 proc. m/m, a ceny w kategorii +usługi kanalizacyjne+ zwiększyły się o 1,7 proc. m/m. W świetle informacji medialnych dotyczących skali podwyżek opłat eksploatacyjnych w kolejnych miesiącach można oczekiwać kontynuacji wzrostu cen w tych kategoriach" - wskazał ekonomista.

Utrzymująca się presja inflacyjna w cenach bazowych i usługach

Zwrócił uwagę, że w kontekście inflacji bazowej na uwagę zasługuje również utrzymująca się wysoka dynamika cen usług (6,2 proc. r/r w lipcu wobec 6,1 proc. w czerwcu). "Uważamy, że głównym czynnikiem proinflacyjnym w obszarze cen usług pozostaje presja płacowa. Nominalna dynamika wynagrodzeń w gospodarce narodowej zwiększyła się w II kw. do 14,7 proc. wobec 14,4 proc. w I kw. i prognozujemy, że w III i IV kw. wyniesie odpowiednio 14,8 proc. i 15,0 proc." - oszacował.

W strukturze inflacji - według Olipry - na uwagę zasługuje również wspomniany wyżej znaczący wzrost rocznej dynamiki cen żywności i napojów bezalkoholowych. Ekonomista ocenił, że do jej zwiększenia w istotnym stopniu przyczyniło się przyspieszenie wzrostu cen w kategoriach „owoce” (5,4 proc. r/r w lipcu wobec 1,2 proc. w czerwcu) oraz „warzywa” (2,1 proc. wobec 1,1 proc.), co było związane z wiosennymi przymrozkami i gradobiciami, które znacząco pogorszyły perspektywy tegorocznych zbiorów owoców i warzyw.

Wpływ warunków meteorologicznych na ceny żywności

"Uważamy, że w najbliższych miesiącach będzie to czynnik oddziałujący w kierunku dalszego wzrostu dynamiki cen w tej kategorii" - ocenił. Dodał, że zwiększeniu dynamiki cen żywności sprzyjają również efekty niskiej bazy sprzed roku, widoczne m.in. w kategoriach „oleje i tłuszcze” oraz „drób”. (PAP)