Według Koreańskiego Urzędu Statystycznego współczynnik dzietności, czyli średnia liczba dzieci, jaką kobieta może urodzić w trakcie swojego życia reprodukcyjnego, w 2024 r. wynosił 0,75 – podaje Reuters. Najniższy wskaźnik urodzeń w całym kraju, na poziomie 0,58, odnotowano w stolicy, Seulu.

Agencja Reuters przypomina, że w 2023 r. południowokoreański wskaźnik urodzeń spadł ósmy rok z rzędu do poziomu 0,72 i był najniższy na świecie. Ponadto od 2018 r. Korea Południowa jest jedynym członkiem Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) ze wskaźnikiem dzietności poniżej 1.

Środki zaradcze

Wskaźnik na tak dramatycznie niskim poziomie wzbudził obawy dotyczące skutków gospodarczych jakie mogą za sobą pociągnąć tak niska dzietność i związane z nią gwałtowne starzenie się społeczeństwa.

Aby powstrzymać ten niekorzystny trend demograficzny Korea Południowa wdrożyła różne środki mające zachęcić młodych ludzi do zawierania małżeństw i posiadania dzieci.

Rośnie liczba zawieranych małżeństw

Liczba zawieranych małżeństw, która w Azji uważany jest za główny czynnik wpływający na liczbę nowych urodzeń, wzrosła o 14,9 proc. w 2024 r., co stanowi największy wzrost od czasu rozpoczęcia publikacji danych w 1970 r. W krajach azjatyckich korelacja między zawieraniem małżeństw a urodzeniami dzieci jest bardzo duża, ponieważ zawarcie związku małżeńskiego jest często uznawane za warunek posiadania dzieci.

Populacja Korei Południowej szybko się kurczy

Najnowsze dane wykazały, że w zeszłym roku w Korei Południowej zmarło o 120 tys. więcej osób niż się urodziło, co oznacza piąty rok z rzędu, naturalnego kurczenia się populacji Koreańczyków z Południa.

Według najnowszych prognoz agencji statystycznej populacja Korei Południowej, która w 2020 r. liczyła 51,83 mln osób, do 2072 r. ma się zmniejszyć do 36,22 mln.