Podczas Konwencji Programowej PiS oraz Zjednoczonej Prawicy w Katowicach wiceszef MF i Główny Rzecznik Dyscypliny Finansów Publicznych akcentował, że przed 2015 r. próbowano obniżać deficyt za wszelką cenę, redukując wydatki na ważne cele społeczne – także w zakresie bezpieczeństwa obywateli. „Redukcja wydatków była celem Platformy, można powiedzieć na nadmiernym, niezbilansowanym poziomie” - diagnozował Skiba.

Jak zaznaczył, w kolejnych czterech latach osiągnięto wzrost wydatków na istotne cele społeczne z prawie 6 do prawie 9 proc. PKB. „Te 3 proc. PKB nie wzięło się znikąd, to jest zwiększenie dochodów podatkowych. To wszystko dzieje się w warunkach bardzo dobrej koniunktury gospodarczej” - wskazał.

„Jeśli policzymy dokładnie, o ile wzrosło PKB, a o ile wzrosła konsumpcja, o ile wzrosły dochody Polaków między wyborami 2015 r., a pierwszym kwartałem 2019 r. - to jest to ok. 16 proc., jedna szósta. O jedną szóstą są Polacy bogatsi w ciągu tych niepełnych czterech lat” - podkreślił Skiba.

„Gdy zatem zapytamy, ile czasu potrzeba było, aby mniej więcej w podobnym stopniu osiągnąć wzrost na poziomie mniej więcej 16 proc., to był osiągnięty w czasie 7 lat w czasie rządów PO – między 2008 r. a 2015 r. Czyli siedem lat było potrzebne, żeby osiągnąć to, co teraz w niespełna cztery lata” - porównał Skiba dodając, że w tym czasie Unia Europejska rozwijała się mniej więcej o połowę wolniej.

Reklama

Wiceminister wskazał przy tym, że wzrost dochodów Polaków przekłada się na wzrost dochodów podatkowych, przy czym dodatkowym elementem jest ściągalność.

Skiba zauważył, że tej sytuacji towarzyszy spadek deficytu z 3 proc. PKB do 0,4 PKB. „Nigdy Polska od początku transformacji nie miała tak niskiego deficytu” - podkreślił wiceminister akcentując, że jest to jedna z największych redukcji w całej UE. „Nikt z Unii Europejskiej nie kwestionuje sukcesu, jakim jest ograniczenie deficytu przy jednoczesnym zagwarantowaniu istotnego wzrostu wydatków” - mówił wiceszef MF.

„Nie zostało to osiągnięte wzrostem podatków, chociaż CIT został zredukowany do poziomu 9 proc. Wszystko to za sprawą obniżenia luki, wszystkich działań związanych z poprawą ściągalności. To jest niewątpliwy sukces: Polacy są bogatsi, finanse publiczne są stabilne, jest więcej wydatków na ważne cele społeczne – ta równowaga jest zachowana i to jest tak naprawdę ważny cel na kolejne cztery lata” - skonkludował Leszek Skiba.

Banaś: Walczymy o to, żeby Polacy mieli własność

Walczymy o to, żeby Polacy mieli własność, bowiem mamy tyle wolności, ile własności – mówił w sobotę minister finansów Marian Banaś podczas Konwencji Programowej Prawa i Sprawiedliwości oraz Zjednoczonej Prawicy w Katowicach.

Banaś mówił o zmianach organizacyjnych w służbach skarbowych i utworzeniu Krajowej Administracji Skarbowej w 2017 r. Powiedział, że od tego czasu do budżetu państwa trafiło dodatkowo ponad 100 mld zł.

Szef MF przypomniał, że luka VAT spadła z 24 proc. do 12 proc. na koniec zeszłego roku.

„To znaczy, że są przed nami kolejne wyzwania i my tym wyzwaniom sprostamy” – podkreślił.

„Mandat, który nam dało społeczeństwo nie został zmarnowany. Obiecujemy – wygramy, będzie jeszcze lepiej. Polska ma prawo nie tylko do wolności, która polega na mówieniu co się chce. Ale prawdziwa wolność polega również na posiadaniu własności” – tłumaczył minister.

„Tak, jak walczyliśmy w latach 70-tych, 80-tych, żeby odzyskać wolność, teraz walczymy o to, żeby Polacy mieli własność. Mamy tyle wolności, ile mamy własności. I to obiecujemy Polakom” – zakończył Banaś.

>>> Czytaj też: Wiadomo, kiedy rząd zajmie się obniżką PIT i świadczeniem 500 plus dla niepełnosprawnych