Zakupy droższe o prawie 6 proc.

"W lutym br. codzienne zakupy r/r zdrożały średnio o 5,8%. Ostatnio na 17 obserwowanych kategorii dwie były na minusie, a pozostałe - na plusie. Poprzednio tylko jedna grupa zaliczyła spadek, a reszta podskoczyła. W lutym najbardziej podrożały art. tłuszczowe - ogólnie o 16,1% r/r. W TOP5 drożyzny widać też owoce ze wzrostem r/r na poziomie 10,7%, napoje bezalkoholowe - 9,8%,słodycze i desery - 9,7%, a także nabiał - 9,4%. Z kolei chemia gospodarcza i art. sypkie potaniały r/r o 2,6% i 0,4%. Tak wykazała analiza ponad 81 tys. cen detalicznych" - czytamy w komunikacie.

W styczniu prawie wszystkie grupy produktów podrożały r/r (w przedziale od +2,8% do +10,4%), a jedna zaliczyła spadek (-0,7% r/r).

W sklepach wciąż jest drogo

"W lutym br. silny złoty i w miarę niewysokie ceny paliw znacząco wpływały na koszty zakupów w sklepach. Nie ma natomiast żadnych przesłanek, które wskazywałyby na znaczne obniżenie dynamiki wzrostu cen. W sklepach wciąż jest drogo. Efekt zeszłorocznej wysokiej bazy działa też na niekorzyść konsumentów. Gospodarce szkodzą ryzyka w obszarze geopolitycznym i konflikty wewnętrzne, które w obliczu kampanii prezydenckiej wydają się schodzić na drugi plan" - skomentowała Anna Motylska-Kuźma z Uniwersytetu Dolnośląskiego DSW, cytowana w komunikacie.

Badanie dotyczyło 17 kategorii i ponad 100 najczęściej wybieranych przez konsumentów produktów codziennego użytku. Łącznie zestawiono przeszło ponad 81 tys. cen detalicznych z blisko 38 tys. sklepów należących do 62 sieci handlowych.

(ISBnews)