"Miękkie lądowanie globalnej gospodarki staje się faktem, chociaż na mapie świata jest kilka negatywnych wyjątków, do których należą Niemcy i Chiny. Pozytywnie zaskakuje gospodarka USA, a odporny rynek pracy okazuje się być kluczem chroniącym przed recesją, pomimo na tyle silnych podwyżek stóp, że udało się opanować inflację. Świat wchodzi w fazę wyczekiwania na globalny cykl obniżek stóp procentowych, który rozpędzi się wg nas w połowie 2024" - czytamy w kwartalniku makroekonomicznym banku.

Według PKO BP coraz bardziej prawdopodobna staje się "optymistyczna perspektywa" ożywienia gospodarczego w otoczeniu niższej inflacji i spadających stóp procentowych.

Reklama

Dynamika PKB na plusie

"Podtrzymujemy ocenę, że krajowa gospodarka minęła dno cyklu i od III kw. 2023 dynamika PKB powróci do dodatnich wartości. Tempo wzrostu będzie sukcesywnie przyspieszać i osiągnie ok. 3% w skali całego 2024. Kluczową siłą stojącą za poprawą dynamiki PKB będzie przebudzenie konsumenta - wzrost konsumpcji prywatnej, realizujący się dzięki niższej inflacji, a więc wyższym realnym dochodom oraz lepszym nastrojom gospodarstw domowych" - czytamy dalej.

Kontrcyklicznie w stosunku do całej gospodarki będą się kształtować inwestycje, które w 2024 będą pod presją luki w finansowaniu z UE. Z drugiej strony, negatywna presja ze strony zapasów powinna słabnąć, podano także w raporcie.

(ISBnews)