Ministerstwo Klimatu przygotowuje Polską Strategię Wodorową, która m.in. ma ułatwić pozyskiwanie unijnych funduszy na nowoczesne rozwiązania technologiczne - poinformował wiceminister klimatu, pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii Ireneusz Zyska.

"Jesteśmy w trakcie przygotowania dokumentu strategicznego Polska Strategia Wodorowa. Dzięki temu będziemy mieli szansę na skorzystanie m.in. z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej w nowej perspektywie budżetowej na nowoczesne rozwiązania technologiczne" - powiedział wiceminister.

"Jeżeli Komisja Europejska zobaczy, że mamy długofalową politykę, to łatwiej będzie nam przygotować później konkretne programy sektorowe" - dodał. Zyska zapowiedział, że programy te mogłyby być wdrażane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, inne instytucje finansujące i banki komercyjne.

Wiceminister poinformował, że wodór w polskiej gospodarce będzie wykorzystywany w transporcie kołowym i kolejowym, przemyśle i jako tzw. magazyn energii.

Zyska podkreślił, że Polska chce produkować "zielony" wodór, który będzie pochodził z odnawialnych źródeł energii. "Mamy na to ogromne szanse" - ocenił.

Reklama

"W strategii wodorowej musi też być pokazane, w których branżach będzie wodór wykorzystywany, kto będzie odbiorcą tego paliwa" - stwierdził.

Wiceminister przypomniał, że obecnie wodór jest produkowany głównie na Górnym Śląsku. "W przyszłości chcemy produkować wodór na morskich farmach wiatrowych" - dodał.

>>> Czytaj też: Najpierw Tesla, teraz Porsche Taycan. Auta elektryczne są bardziej narażone na pożary?