Zełenski rozpoczął w środę dwudniową wizytę w Wielkiej Brytanii od wizyty w Pałacu Buckingham gdzie został przyjęty przez wnuka królowej Elżbiety II, księcia Williama i księżną Kate. W czwartek spotka się z premierem Borisem Johnsonem oraz ministrem spraw zagranicznych Dominikiem Raabem.

"Wielka Brytania jest najbardziej żarliwym stronnikiem Ukrainy. Niezależnie od tego, czy chodzi o nasze wsparcie obronne, wysiłki stabilizacyjne, pomoc humanitarną, czy ścisłą współpracę w kwestiach politycznych, nasze przesłanie jest jasne: jesteśmy całkowicie zaangażowani w utrzymanie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy" - oświadczył Johnson.

"Umowa o partnerstwie strategicznym, którą podpisujemy, sygnalizuje kolejny rozdział w naszych stosunkach. Jest to rozdział, który przyniesie większe bezpieczeństwo i dobrobyt zarówno mieszkańcom Wielkiej Brytanii, jak i Ukrainy" - dodał.

Jak poinformował brytyjski rząd, brytyjsko-ukraińskie porozumienie obejmie kompleksową preferencyjną umowę o wolnym handlu obejmującą towary, usługi oraz taryfy i kontyngenty. Opiera się ona na zapisach obecnej umowy UE-Ukraina, co ma zapewnić, że po zakończeniu okresu przejściowego po brexicie, nie dojdzie do zakłóceń w handlu. Obecna wartość wymiany handlowej między Wielką Brytanią a Ukrainą wynosi 1,5 mld funtów rocznie.

Reklama

Umowa o partnerstwie strategicznym zawiera również szczegółowe zobowiązania do współpracy w zakresie pokojowego rozwiązywania konfliktów, obrony i bezpieczeństwa, zmian klimatycznych i praw człowieka.

W środę Raab, który spotkał się ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Dmytro Kulebą, potwierdził poparcie Wielkiej Brytanii dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy wobec wrogich poczynań Rosji. Raab ogłosił pomoc humanitarną w wysokości 5 mln funtów na wsparcie społeczności we wschodniej Ukrainie, które zostały dotknięte konfliktem i skutkami koronawirusa. Pomoc Wielkiej Brytanii umożliwi dostarczenie żywności, wody, środków medycznych i wsparcia psychospołecznego dla ofiar przemocy na tle seksualnym i ze względu na płeć.